A Monetáris Tanács a várakozásnak megfelelő döntést hozott azzal, hogy 50 bázisponttal csökkentette a kamatot, jelentette ki lapuknak Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője. Ennek a hátterében nyilván az áll, hogy az MNB kamatpolitikáját az inflációs célkövetés határozza meg, és az infláció nagyon gyors mértékben csökkent az elmúlt időszakban.
"Nincs határozott árfolyamcél"
Ez a folyamat eltart még egy darabig, és várhatóan az első negyedévben teljesülnek az inflációs célkitűzések. Emiatt lehetett és lehet tovább csökkenteni a jegybanki alapkamatot, magyarázza az elemző.
A kamatmérséklési folyamatot annak ellenére is fenn lehet tartani, hogy a forint árfolyama viszonylag gyenge. Ezért most úgy tűnik – teszi hozzá a Raiffeisen szakembere -, hogy a MNB-nek nincsenek határozott árfolyamcéljai.
Igaz, az szerinte erős kijelentés lenne, hogy hosszabb távon ez az árfolyam megfelelő a pénzügyi kormányzatnak. De recessziós környezetben a gyengülő árfolyam mellett is mérséklődik az infláció, vagyis nem feltétlen kell figyelni az árfolyamra, fűzte hozzá.
Katasztrofális lesz az exportunk
Török Zoltán szerint az sem jelenthető ki, hogy a 275-285-ös forint/euró árfolyam megfelelne a gazdaságpolitikai céloknak. Bár egyes elemzők szerint a gyenge forint segíti az exportot, Török Zoltán ezzel nem ért egyet. Az export nem az árfolyam, hanem a felvevő piacok visszaesése miatt hanyatlik. Mindegy, hogy gyengébb vagy erősebb a forint, az első félévben a magyar gazdaság exportteljesítménye katasztrofális lesz, mutat rá a szakértő.
Egyébként sem a kamatszint miatt állhat fenn annak a veszélye, hogy elszáll az árfolyam. Ebben sokkal inkább a nemzetközi folyamatok játszanak szerepet, hiszen a feltörekvő piaci valuták fokozatosan gyengültek az utóbbi időben. Vagyis a forint árfolyamának alakulásában lokális tényezők alig játszanak közre - főleg nem egy 50 bázispontos kamatvágás, emelte ki az elemző.
275-285 lehet az euróárfolyam
Szerinte ha lesz forintgyengülés, akkor az nem a kamatszint miatt következik majd be. Török Zoltán úgy véli, hogy a következő hetekben az árfolyam nem mozdul el a 275-285–ös sávból, de hosszabb távon azért ennél erősebb forintra számít.
Ma délután fél három körül 283,82, négy órakor pedig 283,11 forintot kellett adni egy euróért a devizapiacon, ami kismértékű erősödést jelent a kamatcsökkentés bejelentése óta. Kora délután az árfolyam még a 284-es szintnél járt.
Korábban sokan attól tartottak, hogy ha az MNB ismét mérsékli a kamatot, akkor az újabb forintgyengülési hullámot indíthat be, azonban ez eddig nem következett be. A dollár árfolyama kettő óra előtt nem sokkal 214,80 forint volt, míg a svájci frankért 191,15 forintot kellett adni.
A másik kérdés, ami fel szokott merülni a kamatszinttel kapcsolatban, az állampapír piacokon tapasztalható befektetői bizalmat érinti. Török Zoltán szerint a kamatcsökkenés nem jelenti automatikusan a bizalom mérséklődését – sőt, azok a spekulánsok, akik az állampapírpiacon tevékenykednek, akkor tudnak pénzt keresni, ha visszaesik a hozamszint. Természetesen ez abban az esetben igaz, ha már vettek magyar állampapírt korábban.
VMI
Menedzsment Fórum