A Moody's szerint 1997 óta harminc, értékleírással járó szuverén adósságcserét hajtottak végre világszerte, és az esetek 37 százalékában az érintett államadós ismét törlesztésképtelenné vált. Ez a magas ráta magyarázza, hogy az államadósok kockázati besorolása az értékvesztéses adósságcserék lebonyolítása után is gyakran igen gyenge szinten, a "Caa-C" sávban marad - áll a Moody's keddi elemzésében.
A Moody's vonatkozó definíciói szerint a görög kormány által tavasszal végrehajtott kötvénycsereprogram is értékvesztéssel megvalósuló adósságcserének - distressed exchange - minősült, és így az érintett adósságállomány tekintetében nem törlesztővé válásnak felelt meg, mivel a csere az eredeti kötvényajánlati feltételekhez képest csökkentett pénzügyi kötelezettséget jelentett Görögország mint szuverén adós részéről.
A Moody's akkori számításai szerint a görög kötvénycsere-program feltételei alapján megvalósult diszkont - vagyis a befektetői veszteség - elérte az érintett adósságállomány nettó jelenértékének legalább a 70 százalékát. A cég Görögországra jelenleg a "C" adósosztályzatot tartja érvényben, amely a Moody's osztályzati módszertanában a lehetséges legrosszabb adóskockázati besorolás.
A legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató csoport, a CMA legutóbbi, idei második negyedéves összesítése szerint a világ tíz legkockázatosabb államadósa közül öt az euróövezet tagja, és a listát Görögország vezeti. A legkockázatosabb tíz államadós között van a valutauniós országok közül Ciprus, Portugália, Írország és Spanyolország is, olyan országokkal együtt, mint Argentína, Pakisztán, Venezuela, Ukrajna és Egyiptom.
MTI