4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Standard & Poor's rontott az Európai Unió adósbesorolásán, "AAA"-ról "AA pluszra" gyengítette, stabil kilátással.

A nemzetközi hitelminősítő azzal a véleményével indokolta a döntést, hogy gyengült a 28 tagú EU általános hitelképessége. Az S&P ugyanakkor megerősítette az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság, Nagy-Britannia "AAA" szuverén adósosztályzatát.

Az EU leminősítéséhez fűzött londoni elemzésében a Standard & Poor's kiemelte, hogy megítélése szerint romlott az EU pénzügyi profilja, az uniós tagállamok közötti kohézió pedig gyengült.

Az elemzés szerint azóta, hogy a cég tavaly januárban a leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az EU hosszú távú besorolásának kilátását, az unós költségvetés nettó befizetőinek átlagos besorolási szintje - GDP-súlyozással számolva - az akkori "AA plusz"-ról "AA"-ra gyengült.

Az EU-besorolás kilátásának negatívra rontása óta a cég leminősítette Franciaországot, Olaszországot, Spanyolországot, Máltát, Szlovéniát és Ciprust, november végén pedig egy addig "AAA" besorolású EU-gazdaság, Hollandia adósosztályzatát is rontotta - áll a hitelminősítő londoni elemzésében.

A Standard & Poor's pénteki kimutatása szerint a cég osztályzati listáján az EU 28 tagállama közül immár csak hatnak van "AAA" államadós-besorolása.

A cég kiszámította azt is, hogy 2007 óta az "AAA" besorolású EU-gazdaságoktól származó uniós költségvetési bevételek aránya a teljes bevételi összegen belül 31,6 százalékra zsugorodott, vagyis csaknem megfeleződött.

Ugyanebben az időszakban az Európai Unió egészének GDP-súlyozással számolt átlagos adósbesorolása az "A plusz/AA plusz" sávba süllyedt a Standard & Poor's mérési metodikája alapján. Hasonló negatív adósminőségi folyamatokról számolt be minapi londoni elemzésében egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings is. A Fitch a jelenlegi helyzet alapján a 18 euróövezeti gazdaság közül ötnek az államadós-besorolására tart érvényben leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást.

A cég elemzői szerint az euróövezeti kilábalás lassúsága várhatóan még évekig nyomást gyakorol az eurógazdaságok államadós-osztályzataira, és lehetséges, hogy egyes euróövezeti tagországok adósbesorolásai soha nem térnek vissza a pénzügyi válság előtti szintekre, ha közadósság-rátájuk tartósan magas szinten megreked.

A Fitch Ratings kimutatása szerint a cég besorolási listáján már csak öt euróövezeti ország - Németország, Ausztria, Finnország, Luxemburg és Hollandia - szerepel a lehetséges legjobb, "AAA" adósosztályzattal. A skála rendkívül széles: Görögországra és Ciprusra a Fitch a rendkívüli befektetői kockázatokra figyelmeztető, mélyen spekulatív "B mínusz" osztályzatot tartja érvényben, amely 16 fokozattal marad el az elit "AAA"-tól.

A Standard & Poor's ugyanakkor - az EU pénteki leminősítésével egy időben - megerősítette Nagy-Britannia lehetséges legjobb, "AAA/A-1 plusz" hosszú és rövid távú szuverén adósbesorolását, bár az osztályzat negatív kilátását is fenntartotta.

Az osztályzat megerősítéséhez fűzött indoklás szerint a brit besorolást alátámasztja a kormány elkötelezettsége az államháztartási egyensúly megteremtésének 2018-ra kitűzött célja mellett, valamint a gazdaságpolitikai döntéshozók képessége és készsége gyors válaszintézkedésekre gazdasági kihívások esetén.

Elemzésében a Standard & Poor's kiemelte, hogy a brit államháztartási pozíció 2009 óta a GDP-érték 5 százalékának megfelelő mértékben javult.

Nagy-Britanniára ugyanakkor a három nagy hitelminősítő közül már csak az S&P tart érvényben elit "AAA" államadós-besorolást.

A Moody's Investors Service februárban az általa "Aaa"-val jelölt legmagasabb szintről egy fokozattal "Aa1"-re rontotta a szuverén hazai és külső brit kötvénykötelezettségek osztályzatát, arra a várakozására hivatkozva, hogy a lanyha brit gazdasági aktivitással jellemzett időszak az évtized második feléig eltart, és ebben a gyenge növekedési környezetben a konszolidációs program valószínűleg jócskán átnyúlik majd a 2015-ös választásokkal kezdődő következő parlamenti időszakra.

Áprilisban - hasonló indoklással - a Fitch Ratings is megvonta Nagy-Britanniától a hosszú futamidejű államadós-kötelezettségek "AAA" besorolását, egy fokozattal "AA plusz"-ra rontva a brit osztályzatot.

Nagy-Britannia 35 év után vesztette el egyöntetű elit adósbesorolását, ugyanis 1978 óta az idei osztályzatrontásokig mindegyik nagy hitelminősítő az "Aaa/AAA" szinten tartotta nyilván a brit államadósságot.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!