5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az év elején a gyenge forint tompította a válság hatásait, mivel pozitív hatással volt az exportra, most azonban a forint erősödése ezt megfordította. További erősödés ronthatja a gazdaság növekedési kilátásait – hangzott el a Buda-Cash pénteki sajtóbeszélgetésén.

A cégeknek nem kedvez a gyenge forint (Mfor-montázs)

A Buda-Cash elemzői szerint fennáll annak a veszélye, hogy ha az államok nem megfelelően kezelik a csapdákat, akkor a mostani válság elmúltával rögtön újabb gazdasági visszaesés következhet. Bár még az sem biztos, hogy a világgazdaság kifelé lábal a válságból, de máris látszanak a veszélyek.

Négy fő veszélyforrás

A legfontosabb veszélyforrások a költségvetési kockázat, a monetáris csapda, a kamatcsapda és a hitelszűke. Mindez azt jelenti, hogy ha a kormányok nem tudják megfelelően kezelni a magas költségvetési hiányokat, az alapkamatokkal kapcsolatos problémákat és a hitelezés befagyását, akkor fennáll annak a veszélye, hogy a mostani válság elmúltávával egy újabb visszaesés jön.

"Ezek a kockázatok vélhetően hazánkban is éreztetik majd a hatásukat. Nálunk nem kell tartani a költségvetési hiány elszaladásától, mivel nem igazán volt lehetőség gazdaságélénkítésre, de ez nem jelenti azt, hogy ne kéne tovább szigorítani a költségvetésen" – vázolta fel Réczey Zoltán, a Buda.Cash elemzője. Ha ez beigazolódik, akkor tovább romolhatnak a gazdasági kilátások, a baj az, hogy nincs mozgástere a gazdaságpolitikának – tette hozzá.

A szakember szerint további komoly kérdés, hogy miből fogjuk finanszírozni az államadósságot, illetve a hiányt. „Komoly kibocsátási kényszer lehet az állampapírpiacon, a másik lehetőség pedig az IMF-megállapodás megújítása, ami viszont további megszorításokat hozhat. A egyik lehetőség rosszabb, mint a másik” – vélekedik Réczey Zoltán.

A Buda-Cash szakembere hozzátette: a hazai bankrendszert eddig elkerülték a korábbi csődök, de a vállalati bedőlések még csak most következnek, ez pedig tovább ronthatja a hazai bankok portfólióját is.

"Az elmúlt hetekben mindenki örült a forint erősödésének, azonban azt látni kell, hogy eddig a gyenge forint tompította a válság hatásait, mivel jó hatással volt az exportra. Ha tovább erősödne a forint az euróval szemben, akkor az a gazdasági növekedésre is negatív hatással lenne" – mutatott rá az egyik legfontosabb problémára Réczey Zoltán.

A Buda-Cash szakemberei egyébként nem számítanak további jelentős forinterősödésre, de gyengülésre sem. „Hosszabb távon, a következő egy-másfél évben inkább erősödő trend lehet, ez okozhat gondot a gazdaság kilábalásában” – hangzott el a pénteki eseményen.

Az elemzők szerint a Magyar Nemzeti Bank előtt nincs jelentős tér a kamatcsökkentést illetően, ebben a tekintetben kicsit talán túl optimisták a várakozások. A konszenzus szerint 2010 végére 6 százalékra csökkenhet a jelenlegi 9,5 százalékos kamatszint, azonban a Buda-Cash szakértői szerint ez korántsem biztos, hogy meg is valósul.

Ezek mellett a kockázatok mellett magyar sajátosságként felvetődik a politikai kockázat a jövő évi választásokat megelőzően. "A kormányváltás már szinte biztosnak látszik, azonban a probléma, hogy egyelőre nem látni, hogy a jelenlegi ellenzéknek milyen gazdaságpolitikai elképzelései vannak" - vélekedik az elemző.

Amerikából indulhat majd a kilábalás

"A válság az amerikai részvénypiacon indult, a jelek szerint a kilábalás is először ott indulhat el, ezért most az amerikai piac a legfontosabb” – vázolta fel Fazakas Péter, a Buda-Cash elemzője. A szakember szerint az elmúlt hónapok rallyjának köszönhetően kicsit előreszaladtak a befektetők, a piacok kezdik beárazni, hogy az év második felében véget érhet a recesszió Amerikában. 

Hosszabb távon azonban a szakember szerint nem mondható túlárazottnak az amerikai részvénypiac, látszanak még benne növekedési potenciálok. "Ugyanakkor az amerikai pénzügyi szektorral kapcsolatos kockázatokat még nem árazták be a befektetők, pedig a stressz-tesztek eredményei is azt mutatták, hogy további veszteségleírásokra lehet még szükség" – figyelmeztet Fazakas Péter.

Az elemző szerint jelenleg talán a ciklikus szektorok nyújthatnak az átlagnál jobb eredményt, azokból a papírokból érdemes vásárolni.  

"Egyelőre még az sem látszik biztosan, hogy az amerikai gazdaság hol tart: bizonyos adatok azt mutatják, hogy már úton van a kilábalás, de például a munkaerőpiac továbbra is gyenge" - vázolta fel Török Bálint, a Buda-Cash elemzője.  A szakember szerint elsősorban az előremutató makroadatokban látszik javulás a tavalyi év vége óta, a lakáspiacon is az látszik, hogy talán már megállt a komolyabb zuhanás.

Török Bálint szerint Magyarországon talán csak az okozott meglepetést, hogy tavaly ősszel milyen gyorsan ideért a válság, egyéként a kilábalást tekitve nincs nagy eltérés Európától. "ha a mezőgazdaság nem teljesített volna olyan jól, akkor már a 2008-as GDP-adat is lényegesen rosszabb lett volna, mostanra azonban részben a magas bázis miatt elfogyott a lendület" - emelte ki az elemző.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!