2013 februárjában az ipari termelés 5,4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A termelés csökkenésében – a szökőnaphatáson túl – elsősorban a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti kereslet visszaesése, valamint a tavalyinál jóval enyhébb február miatti kisebb fűtésigény is szerepet játszott - derül ki a KSH péntek reggel közölt részletes ipari adataiból.
A munkanaphatástól megtisztított index 1,1 százalékos csökkenést mutat. A termelés az év első két hónapjában 3,4 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari termelési index februárban 0,3 százalékkal nőtt.
Az ipari export 2013 első két hónapjában 0,3 százalékkal emelkedett, míg februárban 2,1 százalékkal csökkent 2012 azonos időszakához viszonyítva. A feldolgozóipar exportértékesítésének mintegy felét adó két alágból a majdnem egyharmad súlyú járműgyártás kivitele februárban 6,2 százalékkal nőtt. Ezzel szemben a másik meghatározó alág, a feldolgozóipari exportban közel egyötöd súlyt képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártás exportvolumene jelentősen, 19,4 százalékkal visszaesett.
Az ipar belföldi értékesítése január–februárban 6,4, februárban 12,6 százalékkal csökkent 2012 azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai februárban 7,1 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól.
2013 februárjában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 9,3 százalékkal alacsonyabb volt, mint 2012 azonos hónapjában. Az új exportrendelések 1,4, míg az új belföldi rendelések jelentősen, 43,5 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány – egy korábbi, nagyobb megrendelésnek köszönhetően – 30,3 százalékkal emelkedett.
2013 első két hónapjában az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 3,8 százalékos csökkenése a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 0,1 százalékos létszámnövekedés mellett következett be.
2013 január–februárjában Magyarország területi egységei közül az ipari termelés két régióban – Dél-Alföldön (22,1 százalék) és Észak-Magyarországon (1,4 százalék) – nőtt az előző év azonos időszakához képest. A többi régióban 4,5 és 8,4 százalék közötti volumencsökkenést regisztráltunk.
mfor.hu