A júliusi infláció alakulása azért érdekes, mert most tűnt el a bázisból a tavaly júliusi 5 százalékos áfaemelés. Éppen ezért számítani lehetett arra, hogy az inflációs ráta jelentősen csökkenni fog a júniusi 5,3 százalékról, azonban a visszaesés végül kisebb lett a vártnál. Ez elsősorban annak tudható be, hogy a tavaszi szokatlanul rossz időjárás miatt jelentősen emelkedett az idényáras élelmiszerek ára.
Eltűnt az áfaemelés
Tavaly júniusban, az áfaemelés előtt 3,7 százalékon állt az infláció, majd onnan ugrott meg a kulcs 5 százalékos emelkedése miatt. Az mfor.hu által megkérdezett elemző kedden még arra számított, hogy nagyjából erre a szintre esett vissza most júliusban a drágulás üteme.
"Elég nagy esésre számítunk: havi szinten 0,3 százalékkal mérséklődhettek az árak, éves szinten pedig 3,6-3,8 százalékos lehetett a drágulás" - mondta az mfor.hu kérdésére kedden Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője. Ehhez képest kisebb meglepetést okozhatott a júniushoz képest mért 0,1 százalékos drágulás és az éves szintű 4 százalékos pénzromlási ütem.
Az élelmiszerek ára mindössze 0,1 százalékkal csökkent a múlt hónapban, ezen belül átlagon felüli mértékben csökkent az étolaj, a péksütemények és a tojás ára - derül ki a KSH adataiból. Az áremelkedés a szolgáltatások terén volt a legmagasabb, átlagban 0,7 százalékos, ezen belül pedig az üdülési szolgáltatásokért 8 százalékkal kellett többet fizetni. Az átlagnál nagyobb mértékben drágult a benzin, mely 0,7 százalékkal került többe, mint júniusban.
Egekben a zöldség- és gyümölcsárak
Egy év alatt az élelmiszerek ára átlagosan 2,8 százalékkal emelkedett, ezen belül 27,4 százalékkal nőtt az idényáras élelmiszerek ára. Ebben jelentős szerepe lehet az idén tavasszal tapasztalt ítéletidőnek, az utóbbi hónapokban több szakértő is felhívta a figyelmet arra, hogy az átlagnál gyengébb termés miatt idén csúcson lehet a zöldségek, gyümölcsök ára.
Tavaly júliushoz képest az átlagnál nagyobb mértékben, 6,8 százalékkal emelkedett a sajt ára, míg a házon kívüli étkezés 3,4 százalékkal drágult. 14,4 százalékkal csökkent viszont az étolaj és 13,5 százalékkal a cukor fogyasztói ára. A lisztért 10,9 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint egy éve, míg a péksütemények 8,3, a sertéshús pedig 5,9 százalékkal lett olcsóbb.
Az átlagosnál nagyobb mértékben, 9,4 százalékkal növekedett a háztartási energia ára, ezen belül a vezetékes gáz ára 13,1 százalékkal, az elektromos energiáé 12,3 százalékkal nőtt, a távfűtésé 17 százalékkal csökkent. A távfűtés árának jelentős csökkenése nagyban köszönhető a januári árcsökkentésnek, az év elején ugyanis a korábbi 18-ról 5 százalékra mérsékelte a kormány a távhő forgalmi adóját.
Jóval átlag feletti mértékben drágultak a szeszes italok, dohányáruk, valamint az üzemanyagok. Utóbbi kategóriában 16 százalékos volt az áremelkedés tavaly júliushoz képest. Jelentősen, 15,7 százalékkal emelkedett a távolsági közlekedés ára, míg a ruházkodási cikkekért 2,2 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, mint egy éve.
Felfelé mutató kockázatok a jövőben
A következő hónapokat illetően nagyjából stagnálásra számítanak az elemzők, majd talán a jövő év elejétől indulhat ismét csökkenésnek az inflációs ráta. "Mi egyetértünk abban a jegybankkal, hogy nagyjából 2011 közepére látszik elérhetőnek a 3 százalék alatti inflációs ráta, ami az MNB célja. Ebben azonban jelenleg inkább felfelé mutató kockázatokat látok" - mondta kérdésünkre Török Zoltán.
A kockázatok között a Raiffeisen szakembere kiemelte, hogy egyelőre nem látszik pontosan, hogy például a világpiacon rekordmagasságba szökő búzaár miként hat majd a magyar fogyasztói árakra. Ha ez itthon is begyűrűzik, akkor az több termékcsoportra, elsősorban az élelmiszerekre lehet hatása. Ez a hatás azonban várhatóan majd csak a következő hónapokban jelenik meg.
"Egyelőre kérdéses az is, mi lesz a hatósági árakkal, elsősorban a gázárral" - tette hozzá az elemző. A kormány júniusban moratóriumot hirdetett az energiaárakat illetően, azonban a szakértők egyetértenek azzal, hogy nem lehet majd sokáig szinten tartani a jelenlegi árakat, valamilyen mértékben kénytelen lesz majd engedni a kormány a szolgáltatók nyomásának. A többség szerint ez januárban történhet meg, akkor emelkedhet ismét a gáz ára.
Beke Károly
Menedzsment Fórum