4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A brit üzleti napilap az utóbbi hetekben sokat foglalkozott Magyarországgal a sorosozás-migránsozás miatt, itt az újabb vendégszereplésünk.

A Financial Times az utóbbi pár hétben többször is foglalkozott Magyarországgal, a mindjárt induló, Soros-tervről szóló újabb nemzeti konzultáció apropóján. Bár nem ez volt a bajuk vele, annyi biztos, hogy ez a kampány sem lesz filléres kiadás, legalábbis erre lehet következtetni a megelőző, brüsszelezős és sorosozós konzultációk összesen 7 milliárd forintos számlája alapján. A lap problémája az újabb levelezés - itthon már megszokott - hangvétele volt, a kritikus álláspont pedig az őcsényi események után újabb muníciót kapott.

www.ft.com

Terjedelmes cikkben számoltak be ugyanis pénteken az őcsényi eseményekről és azok utóéletéről. A brit gazdasági napilap idézi a falu volt polgármesterét, aki a lakók óriási megosztottsága miatt mondott le rögtön azután, hogy botrány robbant ki, mert egy panziós a településen akart nyaraltatni néhány menekültet. Fülöp János ex-polgármester azt mondta a lapnak, hogy sok lakó szerint a menekültek nem teljesen emberiek (eredetiben ez így szerepel: ...the refugees were not fully human..., ami tág teret enged a gondolattársításnak).

Kitértek a cikkben arra is, hogy a vendégház-tulajdonos Fényesi Zoltánt, miután kitudódott, hogy migránsokon segítene, két helyi férfi megfenyegette a kocsma előtt, hogy levágják a fejét, illetve másnap reggelre kiszúrva találta a kocsija kerekét. Természetesen előkerül Orbán Viktor reakciója is, aki múlt pénteken azt mondta, hogy "semmi kivetnivalót" nem talált abban, hogy "hangosan és érthetően fejezték ki a véleményüket” a felhergelt, gumiszurkáló és lefejezéssel fenyegetőző őcsényiek.

A cikk tartalmazza a Pew Research Centre 2016-os kutatási eredményei alapján összeállított táblázatokat is, melyek közül az egyik azt mutatja, hogy Dél- és Kelet-Európa országaiban a legnegatívabb a muszlimok megítélése, és ezen belül is mi vagyunk az élen. Úgy lett nálunk a legmagasabb arány, hogy a vizsgált 10 ország között ott volt a migrációtól valóban súlyosan sújtott Olaszország (a második helyezett) és Görögország (a bronzérmes) is. A tavalyi vizsgálat azt is kimutatta, hogy Magyarország 76 százaléka szerint növeli a terrortámadások esélyét, ha vendégül látnak egy migránst. Itt Lengyelország és Hollandia követett minket a dobogón. Megnyertük azt a menetet is, ami arról szólt, hogy melyik ország látja leginkább tehernek a migránsokat. Bár nálunk minimális a számuk, lenyomtuk Lengyelországot és az agyonterhelt Olaszországot is.

Az FT kitér arra, hogy annak ellenére, hogy a magyaroknak 2015. nyara óta aligha lehetett személyes tapasztalata migránsokkal, hiszen ők a déli határzár felhúzása után más útvonalra tértek át, az indulatok egyebek mellett a korábbi cikkekben már bemutatott nemzeti konzultációknak köszönhetően tompulás helyett csak élesednek. Ennek kapcsán idézik Sik Endrét a Tárki kutatóintézettől, aki azt mondja, bár a migránsokat illető hozzáállásunk nem egyedi, a módszerek, amik ide juttatták a társadalmat, azok.

"A kormány újra és újra megnyomja a morális pánik-gombot, tévéreklámokban, óriásplakátokon és a minden állampolgárnak kipostázott nemzeti konzultációkon. Ez azt jelenti, hogy mindenkit elérnek, nem csak azokat, akik bizonyos médiumokat fogyasztanak."

- mondta a lapnak Sik. A vendégházas Fényesi pedig azt nyilatkozta nekik, hogy szerinte ez az egész "egy teljesen őrült gyűlöletkampány", és "amit a kormányunk csinál, az generációkra sebez meg minket."

A Financial Times emlékezetes módon az utóbbi hetekben több cikkben is foglalkozott a magyar kormány migráns- és sorosügyi húzásaival. Elsőként a Soros-tervről írtak, amiről megállapították, hogy az remek eszköz Orbán Viktornak arra, hogy az állampolgárokat manipulálva a jövő évi választásokra ráfordulva bebiztosítsa a hatalmát, amúgy viszont nem létezik. A témához kapcsolt nemzeti konzultációról pedig azt írták, hogy az burkoltan antiszemita kampány.

Ezekre a cikkekre replikázott Kovács Zoltán kormányszóvivő: az FT-ben megjelent olvasói levele szerint a magyar kormány osotorozásakor a lap nyilvánvaló tényekről feledkezett meg, illetve későbbi, az About Hungary című kormányzati honlapon megjelentetett szövegében már úgy vélte, a Financial Times teljesen megzavarodott.

Beszédes egyébként az MTI menet közbeni finomhangolása is. A hírügynökség az FT első kritikus cikke szemlézésekor még sima "brit üzleti napilapnak" írta le az újságot, a második körben viszont már "brit liberális üzleti napilapnak" titulálták a patinás gazdasági médiumot.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!