A tervezett intézkedéseket július 26-án vitatja meg a képviselőház, s ha ott is rábólintanak a tervezetre, akkor a parlament a nyári szünet kezdete előtt, július 29-én elfogadhatja a csomag végleges változatát. A 25 milliárd eurós megtakarítással a kormány azt akarja elérni, hogy a jelenleg 5 százalék körüli GDP-arányos államháztartási hiány 2012-ben 2,7 százalékra csökkenjen.
Ehhez fájdalmas változtatásokat kell tudomásul vennie az olasz társadalomnak: Csökkentik a regionális és a városi önkormányzatok, valamint az egyes minisztériumok költségvetését. Négy évre befagyasztják a közszférában dolgozók fizetését beleértve a tanárokat, a rendőröket, a katonákat is. Három évre felvételi stopot rendelnek el a közszférában. Tíz százalékig terjedő mértékben csökkentik progresszíven a magas keresetű köztisztviselők fizetését, beleértve a minisztereket és a képviselőket is. 2011-től három, vagy hat hónappal kitolják azoknak a nyugdíjazását, akik már elérték a nyugdíjkorhatárt. 2012-től a jelenlegi 60-ról a közszférában 65-re emelik a nők nyugdíjkorhatárát, összhangban a férfiak nyugdíjazásával. Megszüntetnek a központi költségvetésből finanszírozott 27 intézetet, köztük az ISAE-t, amely az üzleti és lakossági hangulatmutatókat készíti, feladatot a gazdasági minisztérium veszi át.
A kormány a bevételi oldalon is tervez változtatásokat. Egyebek mellett szigorúbb adóellenőrzéssel, adóamnesztiával, a szociális juttatások körültekintőbb vizsgálatával; a készpénzfizetés felső határának 5 ezer euróra történő leszállításával, a részvényopciók és prémiumok szigorúbb megadóztatásával akarja növelni a bevételeket. Az intézkedések zömét jövőre tervezi bevezetni az olasz kormány, néhányat azonban már előrehoznak az idei évre. Az olaszok persze nem nyelik le csak úgy ezeket a változtatásokat: a csomagterv május végi elfogadása óta már több nagyszabású sztrájk volt az országban, és még továbbiakat is terveznek a szakszervezetek.
MTI/Menedzsment Fórum