4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az életbiztosítások piacán látszik némi jele az éledezésnek, a nem életbiztosítási ág azonban továbbra is stagnál - derül ki a kedden közzétett első negyedéves statisztikából. Pedig a számok azt mutatják, hogy egyre többen kötnek például cascót és kötelező felelősségbiztosítást (kgfb), azonban a piac az olcsóbb termékek felé mozdult el. Mfor.hu-háttér.

Éledeznek az életbiztosítások

Az év első három hónapjában összesen 242,1 milliárd forintnyi díjbevételük volt a hazai biztosítótársaságoknak, ez 2,2 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál, vagyis reálértéken még mindig zsugorodik a piac, mivel a növekedés mértéke nem érte el az inflációt. A kezelt szerződések száma bő 100 ezerrel 11 millióra csökkent, míg a teljes éves díjbevételt jelző úgynevezett záró állománydíj 3 százalékkal 631,4 milliárd forintra csökkent - derül ki a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) által kedden közölt adatokból.

„A díjbevételben és az állománydíjban mutatkozó eltérő tendenciát az magyarázza, hogy az elmúlt évben tovább folytatódott az éves díjfizetésű konstrukciók jelentős térnyerése a hazai piacon. Ennek kedvező hatása van a fedezetek folyamatos fenntartására, ugyanakkor növeli a díjbevételek alakulásának szezonalitását. A következő negyedévekben ugyanis ezek a szerződések további díjbevételt már nem generálnak – jelentette ki Molnos Dániel, a szakmai szövetség főtitkára.

Az első negyedévben a teljes díjbevétel 49,1 százaléka, 118,9 milliárd forint származott életbiztosításokból, ez 4,2 százalékkal volt magasabb, mint 2011 hasonló időszakában. "Jelentősen, mintegy 130 ezerrel csökkent viszont a folyamatos díjú életbiztosítási szerződések darabszáma – az ebből a szegmensből származó díjbevétel-csökkenés elérte a 10 milliárd forintot -, amiben feltételezhetően az is szerepet játszik, hogy a devizahitelek végtörlesztése miatt az ügyfelek hosszú távú megtakarításaikhoz is hozzányúltak" - olvasható a MABISZ jelentésében.

Az életbiztosítások legnagyobb része továbbra is befektetéshez kötött konstrukció, ilyenből az első negyedév végén 721 508 darab volt, ez nagyjából kétezres csökkenést jelentett tavalyhoz képest. A befektetéshez kötött életbiztosítások díjbevétele az év első három hónapjában 79,6 milliárd forintot tett ki a tavalyi 76,8 milliárd után. Az éves díjbevétel gyakorlatilag stagnált, a tavalyi 171,1 milliárd forint után idén 172,2 milliárdra számíthatnak ebből a termékből a biztosítótársaságok. Mindez azt jelzi, hogy a befektetéshez kötött életbiztosítások drágultak az elmúlt egy évben, hiszen kevesebb szerződésből egy kicsivel több a cégek bevétele.

Hódít az olcsó casco és kgfb

A nem életbiztosítási üzletág díjbevétele az első negyedévben 123,2 milliárd forintot tett ki, ami 0,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Ha azonban az éves díjfizetés már említett elterjedését kiszűrjük, akkor 5,1 százalékos visszaesés tapasztalható ebben a szegmensben - állapítja meg a MABISZ összegzése. Ezt jól mutatja az is, hogy a záró állománydíj a tavalyi 355,2 milliárd forintról 337,4 milliárdra csökkent.

A nem élet ág statisztikájában az látszik, hogy hiába kötnek egyre többen biztosítást, az ügyfelek egyre inkább elmozdulnak az olcsóbb termékek felé. A casco esetében például több mint 25 ezerrel 859 ezerre emelkedett a szerződések száma, a díjbevétel viszont a tavalyi 20,9 milliárdról 20,1 milliárd forintra csökkent az első negyedévben. Az éves díjbevétel pedig 78,3 milliárdról 69 milliárd forintra esett.

Hasonló tendencia figyelhető meg a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások piacán is, ahol 4,2 millióra emelkedett a szerződésszám, a záró állománydíj viszont 97,1 milliárd forintról 85,7 milliárdra esett vissza.

Az állománydíj 12 százalékos csökkenése mellett meglepőnek tűnik, hogy ugyanebben az időszakban több mint három százalékkal, 859 ezerre bővült a casco-szerződések száma. Mindez egyértelmű jele annak, hogy miközben a teljes körű casco átlagdíja is csökken, az ügyfelek érdeklődése egyre inkább minicascó-jellegű termékek irányába mozdul, és egyedül ez a casco-részpiac tudott látványos növekedést produkálni.” – emelte ki a számok kapcsán Csikós Dániel, a Genertel vezérigazgatója. A fenti adatokat támasztják alá a Genertel minicasco-értékesítési adatai is: míg tavaly egész évben 12 578 ilyen szerződést kötött a direktbiztosító, addig 2012-ben már május közepén sikerült meghaladniuk ezt a szerződésszámot.

A Genertel kutatása szerint a gépjármű-tulajdonosok többsége a havi díj mértékét sokallja, harmada úgy érzi, az autója túl öreg ahhoz, hogy megérje rá cascót kötni és ráadásul sokan nem bíznak abban sem, hogy a megfelelő összeget fogja a kárszakértő megítélni egy adott baleset kapcsán.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!