4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az orosz OTP Bank októberben megpróbálta eladni behajthatatlan hiteleit, amelyek összesen 5,4 milliárd rubelt tesznek ki, s amelyeket a bank a fogyasztási hitelek bevezetésétől kezdve gyűjtött - írta a slon.ru című orosz gazdasági hírportál.

A slon.ru szerint a bank már márciusban is tett hasonló próbálkozást - akkor 4,6 milliárdot tett ki a portfólió értéke -, de akkor sem járt sikerrel. Akkor a névérték 1-4 százalékát ajánlották árként, s mindössze néhány kisebb szerződés született, amelyek alapján az érdeklődők meg akarták vizsgálni, mire számíthatnak esetleges befektetéseik megtérülése terén. Októberben már csupán a névérték a legzsugoribbak 1 százaléknál is kevesebbet kínáltak. A két tender között eltelt időben ugyanis nem csupán a portfólió duzzadt meg, hanem a minősége is romlott, ugyanis a késedelem 890 napról 970 napra nőtt. (A lakossági hitelek terén vezető más bankokban például a rossz hitelek 120 nap alatt megjárják a házon belüli fórumokat, aztán behajtó cégekhez kerülnek.)

Emellett a bank beszámolójából kiderül, hogy a portfólióban foglalt 250 ezer hitel több mint felét már leírták, mivel nem volt lehetséges a behajtás. Az OTP Bank egyébként akkor ír le hitelt, ha több mint két éve nem történt törlesztés.

A slon.ru szerint a beruházókat az is elriasztja, hogy az OTP Bank kizárólag egyben hajlandó eladni behajthatatlan hiteleit, pedig kisebb részekben már megszabadulhatott volna tőlük. A hírportál szerint a bank ezt a szándékot nem indokolta, s a második tender részleteiről szóló tájékoztatást is halogatja, szakértők szerint azonban van a szándékban logika: a részvényesek alighanem a bank hírnevének károsodását igyekeznek minimális szinten tartani azzal, hogy egyetlen kézbe adják a rossz hiteleket. Az eladással ugyanis csökken a lehetőség a behajtás módszereinek ellenőrzésére. Különösen érvényes ez, ha több cég veszi meg a hiteleket, előfordulhat, hogy valamelyik akár megpróbálja a szó szoros értelmében kiverni az ügyfelekből az adósságot, és az OTP Bank arculata alapvetően károsodhat.

A honlap azt írta, hogy a később behajthatatlanná váló hitelek jelentős részét az orosz OTP Bank működésének első évében halmozta fel. "Ez már nem az első eset, hogy a takarékos magyarok túlságosan hosszú ideig nem tudnak megbékélni a piac feltételeivel, halogatják a megfelelő döntések meghozatalát, és ennek következtében kénytelenek vesztességeket elkönyvelni. A behajthatatlan hitelek ilyen mértékű felhalmozódása is a nem megfelelő időben és nem megfelelő helyen gyakorolt takarékosság következménye" - írta a slon.ru.

Az OTP 2006. nyarán vásárolta meg az Invesztszberbank 96,4 százalékát 477 millió dollárért, a bank tőkének 3,8-szorosáért. Csányi Sándor akkor úgy nyilatkozott, hogy az új részvényesek megtartják a korábbi vezetést. Később azonban nem tudták elfogadni, hogy miért kell egy orosz menedzsernek másfélszer annyit fizetni, mint egy magyarnak. A korábbi top menedzsment betartotta ígéretét, hogy legalább három hónapig a helyén marad, de a három hónap elteltével távoztak, miután 2006-ban 305, a következő évben azonban 214 millió dollárt vehettek fel. Az új részvényeseket sokkolták az orosz menedzserek követelései, s csak 2007 közepén szerződtették le az Oroszországban elfogadott fizetéssel Alekszej Korovint, aki addig az Impekszbanknál volt, s neki további hónapokra volt szüksége csapata kialakításához. Közben pedig halmozódtak a rossz hitelek, mivel a bankban nem volt meg az ezek kezeléséhez szükséges, kellően rugalmas rendszer - írta a slon.ru orosz gazdasági hírportál.

Az OTP legutóbbi gyorsjelentése szerint az orosz leánybanknál a hitelállomány éves szinten 14 százalékkal esett vissza, a negyedéves csökkenés azonban 2 csak százalékos volt, köszönhetően a júniustól erőteljes növekedésnek indult áruhitelezésnek. A betétállomány éves szinten gyakorlatilag változatlan, ugyanakkor a harmadik negyedévben 9 százalékkal nőtt.

A jelentés szerint pozitív fejlemény, hogy a hitelportfolió minősége a negyedévben nem romlott, sőt, a 90 napon túl késedelmes hitelek céltartalékkal való fedezettsége javult. 2009 harmadik negyedévében 82,5 százalék volt, 1,8 százalékponttal magasabb, mint az előző negyedévben. A jelentés szerint a mérlegben található értékvesztés-állomány változatlansága főként annak köszönhető, hogy a negyedév során jelentős áruhitel leírások történtek mintegy 5,1 milliárd forint, 0,8 milliárd rubel összegben.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!