Októberben átrendeződés kezdődött a befektetési alapok piacán: a likviditási alapok helyett a pénzpiaci, a kötvény- és az ingatlanalapokat fedezték fel újra a befektetők, akik a változékony tőkepiaci helyzet ellenére is kitartanak az alapok mellett.
Az intézményi, és a lakossági befektetőktől is folyamatosan friss tőke áramlik a piacra 2009 második félévében, így az október is pozitív szaldóval zárult - olvasható a közleményben.
A legnépszerűbb alapok továbbra is a nyilvános nyíltvégű értékpapír alapok: az alapok összvagyonának több mint 60 százalékát ezek adják, októberben pedig az átlagnál is valamivel gyorsabban, 1,7 százalékkal nőtt az ilyen típusú befektetési alapokban kezelt vagyon. Összesen 27,6 milliárd forint friss tőke érkezett ilyen termékekbe, a hozam pedig 12,5 milliárd forinttal növelte a befektetők vagyonát. Ezzel szemben a zártkörű értékpapíralapok vagyona alig változott októberben.
A tizedik hónapban ismét a kötvényalapok produkálták a leggyorsabb havi növekedést, elsősorban a hazai kötvényalapok jelentős tőkevonzása miatt. A kötvényalapok a hónap során 17,5 milliárd forintot vonzottak, ezen felül pedig 2,9 milliárd forint hozamot értek el. A kötvényalapok száma összesen egy alap beolvadásával 25-re csökkent, összvagyonuk viszont csaknem 10 százalékkal nőtt, így a hónap végén az alapok vagyona 229 milliárd forint volt.
A pénzpiaci alapok vagyona a hónap során 2 százalékkal emelkedett: ezekbe a termékekbe 14,5 milliárd forint friss tőke érkezett, és a hozamok is 6,1 milliárd forinttal növelték a vagyont, ami a hónap végén 1056 milliárd forint volt.
A 60 részvényalap vagyona októberben alig, 0,1 százalékkal nőtt, a hónap végén 327 milliárd forint volt. A befektetők az elmúlt hónapban mintegy 1,4 milliárd forintot vontak ki részvényalapokból, míg a piaci teljesítmények 1,7 milliárd forinttal növelték vagyonukat.
Felgyorsult a tőkebeáramlás az ingatlanalapokba: összesen több mint 4 milliárd forint friss tőkét vonzottak, és 1,2 milliárd forint hozam is növelte vagyonukat. A 21 ingatlanalap vagyona így összességében 2 százalékkal nőtt, összvagyonuk a hónap végén 263 milliárd forint volt, ami az alapok összvagyonának csaknem tizede.
Nem volt jó hónapjuk ugyanakkor a nyilvános garantált alapoknak: összvagyonuk 1,1 százalékkal csökkent, hó végi vagyonuk 411 milliárd forint volt. Az 5,3 milliárd forint tőkekivonás - ami elsősorban a lejárt és nyíltvégűvé alakított alapokból kivont tőke volt - mellett a piaci teljesítmények mintegy 800 millió forinttal növelték az alapok vagyonát.
A BAMOSZ tagjai által kezelt befektetési alapok októberben összesen 31,7 milliárd forintot vonzottak, vagyonukat a piaci teljesítmények mintegy 10 milliárd forinttal növelték. Bár a magasabb kockázatú alapokból - vegyes és részvényalapok, abszolút hozamú és árupiaci alapok - vontak ki tőkét a befektetők, ám ennek mértéke nem volt számottevő.
"A válság előtti kiegyensúlyozott időkre emlékeztetett az elmúlt hónap, bár az még érezhető, hogy a befektetők részéről a bizalom csak fokozatosan épül fel" - idézi a közlemény Temmel Andrást, a BAMOSZ főtitkárát.
Hozzáfűzte: "A piaci feltételek javulása továbbra is fenntartja a befektetők érdeklődését a befektetési alapok iránt, ha pedig a gazdasági körülményekben nem történik semmi drámai változás, akkor egy újabb jó időszak elé nézhetünk."
MTI/Menedzsment Fórum