2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Utoljára a 2010-es választások idején volt olyan mértékű a költségvetési forrásokból finanszírozott állóeszközök felhalmozásának a megugrása, mint most a második negyedévben.

Hét éve nem látott beruházási aktivitásról adott számot ma reggeli adatsorában a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az éves szinten mért 4,6 százalékos növekedést egyetlen egy dolog árnyékolja be. A kiugró adatot úgy érte el a nemzetgazdaság, hogy a költségvetés által finanszírozott beruházások egy év alatt 27,9 százalékkal nőttek. Ahogy a lenti ábrán látható, ilyen dinamikus felfutásra a 2010-es választási évben volt példa. (Orbánék azzal, hogy egy évvel korábbra hozták a költségvetési beruházási boomot politikailag valószínűleg jobban járnak.)

Az akkor regnáló Bajnai-kormány intézkedései nyomán az első negyedévben 25, a másodikban 28, a harmadikban pedig 42,1 százalékos ugrást regisztrált a statisztikai hivatal. Bajnaiék azonban akkor még nem tudták a teljes beruházási indexet pluszba vinni (2010 harmadik negyedévében -1,3 százalék volt), hiszen a magánszférában, azon belül is elsősorban a építések területén olyan mértékű összehúzódás volt, amit nem voltak képesek a költségvetési források ellensúlyozni.

Orbánéknak ezzel szemben az a szerencséjük, hogy az elmúlt évek hatalmas mértékű zsugorodása (2011 harmadik negyedévében például -20 százalék) után az építőipar olyan mély szintre jutott el (2008 első negyedévben 402,6 milliárd forintról 2012 első negyedévben 276,7 milliárd, mindezt folyó áron (!)), ahol egy ugyanolyan összegű kormányzati stimulus (2010 második negyedévben 992 milliárd, 2013 második negyedévben 991 milliárd) már az egész ágazatot pozitív tartományba tudja "lökni".

Ha nemzetgazdasági ágak szerint nézzük meg a beruházások alakulását, akkor azt láthatjuk a kormányzati különadók által sújtott területeken, például a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás területen, hogy 24,8 százalékos a visszaesés. Ennél is rosszabb az információ, kommunikációs nemzetgazdasági ág beruházásainak 29,4 százalékos beszakadása. Persze itt azt is érdemes megjegyezni, hogy egy évvel ezelőtt ez a terület különösen kiemelkedőt "alkotott" 70 százalékos bővüléssel, így a mostani gyér adat bázishatásokra vezethető vissza.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!