5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az EP-választások egyik slágertémája a korrupció, amely a Fidesz és a Jobbik reklámanyagaiban is kiemelt szerepet kap. Igaz, ez ügyben a kormány is aktív szerepet próbál magára ölteni - Bajnai Gordon miniszterelnök legalábbis már többször megígérte, hogy soha nem látott szigorral lépnek fel az offshore cégek ellen. Ezt tekintetbe véve éppen jókor érkezett hazánkba Huguette Labelle, a Transparency International elnöke, hogy a korrupció ellenes küzdelemről tárgyaljon, kormánnyal és ellenzékkel egyaránt.

Orbán bezárná a kiskapukat (Mfor-montázs)

Hofi Géza mondta anno egy kabaréban: "Magyarországon korrupció nincs… összeírva". Mindenki tud róla, ismeri, csinálja, de senki nem állít semmi biztosat. Mindenesetre megnyugtató érzés, hogy ezzel a témával komoly nemzetközi szervezetek is foglalkoznak. Ennek keretében tegnap érkezett hazánkba a korrupció ellen küzdő nemzetközi civil szervezet, a Transparency International elnöke.

Kampánykörút a korrupció ellen

Huguette Labelle utazásának célja, hogy a felhívja politikusok és az üzleti élet vezetőinek a figyelmét a növekvő korrupciós kockázatokra. A világszervezet elnöke a tervek szerint találkozik Sólyom László köztársasági elnökkel, Bajnai Gordon miniszterelnökkel, Draskovics Tibor igazságügyi miniszterrel, Navracsics Tiborral, a Fidesz frakcióvezetőjével, valamint a gazdasági élet meghatározó szereplőivel.

A Transparency International legutóbb akkor aktivizálta magát hazánkban, amikor Vahl Tamást jelölte Bajnai Gordon gazdasági miniszternek. Utóbbiról – részben a civil szervezetnek köszönhetően - kiderült, hogy volt cégét, a SAP Hungaryt az elmúlt években több alkalommal is vétkesnek találták kartellezésben.

A jelölt a személyét ért támadások miatt végül nem vállalta a miniszteri posztot. Igaz, egyesek szerint az ügyben a nemzetközi szervezetre rossz fényt vetett, hogy Varga István, a végül is kinevezett miniszter maga is tagja a szervezetnek.

Soha nem látott szigort ígér Bajnai

A 2010-es adójavaslatok között "soha nem látott szigorúságú" intézkedések lesznek az offshore cégekkel szemben, jelentette ki Bajnai Gordon miniszterelnök a napokban a Parlamentben. Szerinte az intézkedésekkel a külföldön, a magyarországinál jóval alacsonyabb adózású országokban keletkező profitot és vagyonokat is bevonják a magyar adózási körbe.

Hozzátette: megadóztatják azokat is, akik más országban akarják megfizetni jövedelmük után az adót. Szerinte minden cégvezetőnek az a törekvése, hogy lehetőségeihez képest a legmagasabb profitot érje el, ezért nehéz kárhoztatni azokat, akik - élve az európai uniós tagságból adódó lehetőséggel - a legkedvezőbb adózású helyen alapítanak cégeket.

Bajnai szerint az állam jól tette volna, ha már korábban lép ebben az ügyben. Ha ez az ember állami funkcióba kerül, akkor ott az a dolga, hogy az állam érdekében lépjen fel és az állam bevételeit maximalizálja, hívta fel a figyelmet. A kormány feladata az is, hogy minél alacsonyabb legyen Magyarországon az adózás, mert így annál kevésbé ösztönzik a jövedelmek külföldre vitelét.

Orbán már torkig van

Szintén felvetette a témát a berlini látogatása során Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, aki szerint itthon is fel kívánják használni Németország offshore ügyekben szerzett tapasztalatait. "Nem titkoltan azért kezdeményeztem egy ilyen munkacsoport létrehozását, mert én is torkig vagyok azzal a helyzettel, amikor Magyarországon a jegybankelnök, a miniszterelnök, meg a pénzügyminiszter kimenti a vagyonát adózás elől offshore cégekbe, majd ezután pénzhiányra hivatkozva megszorításokkal sarcolja meg az embereket" - fogalmazott Orbán Viktor. "Be kell zárni a kiskapukat"- hangoztatta.

A Fidesz elnöke szerint a munkacsoport által kidolgozott tervek egy részét benyújtják a parlamentnek, saját indítványként. "Másik részét pedig, ha bizalmat kapunk a választáson, kormányprogramként szeretnénk használni"- mondta az ellenzéki politikus.

Szijjártó: "offshore kormány"

Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője szerint az adóelkerülés nemzeti sporttá vált Magyarországon, sok vállalkozás offshore cégeket alapított, illetve ilyen cégeken keresztül mentette ki a pénzét. "Offshore cégek ügyében az ön kormányának több tagja is nyilvánvalóan komoly szakértelemre és tapasztalatra tett szert" - fogalmazott. Közölte, hogy a cégjegyzék szerint Bajnai Gordon két esetben is szerepelt ciprusi bejegyezésű cégek kézbesítési megbízottjaként, míg Oszkó Péter pénzügyminiszter egy olyan cég éléről érkezett a kormányba, amelynek tulajdonosa szintén Cipruson van bejegyezve.

Kiemelte: az állam vezetőitől a magyar állampolgárok joggal várják el, hogy olyan emberek legyenek, akik az állam érdekeit képviselik. Kérdés, hogyan számíthatnak önökre ebben az ügyben ezek az emberek, ha kormányának több tagja is a másik oldalon állt ebben a kérdésben – tudakolta Szijjártó Bajnai Gordontól.

Mindehhez nem árt hozzátenni, hogy Ciprus az Európai Unió tagja, ezért az ottani cégek semmiképp sem sorolhatók offshore  kategóriába. Az is tény azonban, hogy ebben az államban rendkívül alacsonyak az adók.

VMI

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!