A pénzügyi jogok biztosa múlt csütörtökön jelentette be, azt javasolja, hogy 45 nappal hosszabbítsák meg a március 1-jén hatályát vesztő - a lakáshiteleseket, illetve a közműtartozást felhalmozókat érintő - kilakoltatási moratóriumot, és ez a határidő a tárgyalások menetétől függően további 45 nappal meghosszabbítható legyen. Doubravszky György emellett háromoldalú szakmai munkacsoport sürgős összehívását kezdeményezte a devizahitelesek gondjainak megoldása érdekében a kormány, a bankszövetség és a civil érdekképviseleti szervezetek részvételével.
A Magyar Bankszövetség közleményében hangsúlyozza: elkötelezett a nehéz helyzetű jelzáloghitelesek problémáinak megoldása iránt, aktívan segítette az árfolyamgát konstrukció és a 90 napon túl késedelmes lakáshitelek forintosításának folyamatát, a Nemzeti Eszközkezelő kialakítását. A nehéz helyzetbe került, a hitelintézetekkel együttműködő lakáshitelesek számára a morálisan és szociálisan szükséges alapmegoldásokat bevezették. Ezekkel és a bankok saját adóssegítő konstrukcióival már több százezer hitelezett család kiszámítható fizetési pályára került, és március 29-ig további jelentkezőket várnak az árfolyamgát védelme alá - írják.
Az önkormányzatok, a hitelintézetek és a közüzemi szolgáltatók a téli hideg hónapokban - jogszabály alapján - több európai országban, így Magyarországon is tartózkodnak a tartósan nem fizetők elleni végső lépéstől, a kilakoltatástól. Ugyanakkor a hazai és nemzetközi tapasztalat az, hogy a problémák halogatása nem a megoldáshoz, hanem a feszültségek növekedéséhez vezet - mutat rá a közlemény.
Tekintettel a már bevezetett és működő adóssegítő konstrukciókra, valamint a hagyományosan méltányolt időjárási adottságokra, a Magyar Bankszövetség hibás eszköznek tartja a kilakoltatási moratórium tavaszi/nyári fenntartásának lebegtetését. Az egyoldalú, sajtóban bejelentett kezdeményezés ellentmond a kormánnyal kötött korábbi megállapodásnak, a gazdasági kiszámíthatóságot csökkenti, ezért a bankszövetség nem támogatja - hangsúlyozza a közlemény.
MTI