2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Első hivatalos kínai látogatásán igen baráti hangnemet ütött meg az amerikai pénzügyminiszter. Az amerikai államkötvények egyik legnagyobb vásárlójakén Kína szerepe felértékelődött, így a kényes témák nem kerültek napirendre.

Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter kedden nagyra értékelte a kínai vezetés "megértését" az amerikai költségvetési politika iránt, cserébe megígérte, hogy a kínai kormány amerikai befektetéseit nem érheti kár, és hangfogót tett a szokásos amerikai követelésre is, hogy Kína értékelje föl a jüant, kereskedelmi többletének csökkentése végett.

E minőségében első kínai látogatása közben az amerikai pénzügyminiszter három tévéállomásnak nyilatkozott, és biztosította a kínai kormányt, hogy "nyugodtan alhat" amerikai kincstárjegyei felől, mert az amerikai kormány elkötelezett az erős dollár és az alacsony infláció mellett. Az is megígérte Kínának, hogy az amerikai kormány rögtön a lehetőségei között fog élni, amint a válság elmúlik.

Kína az amerikai államadósság legnagyobb egyedi vásárlója, utolsó adat szerint 768 milliárd dollárja feküdt március végén amerikai kincstárjegyben, és a kínai kormány az utóbbi időben többször aggodalmát fejezte ki, hogy a növekvő amerikai költségvetési deficit és a Fed dollárhígító politikája nyomában fenyegető infláció rontani fogja e befektetés értékét. Az amerikai államháztartás hiánya ebben a költségvetési évben terv szerint az amerikai hazai össztermék (GDP) 12,3 százaléka lesz, ez négyszer nagyobb a gazdaságélénkítés miatt szintén növekvő kínai hiánynál.

A kínai kormány, a nemzetközi nyomás hatására, 2005. júliusban tette lehetővé a jüan napi lebegtetését, azóta a kínai valuta több mint 20 százalékkal drágult a dollárhoz képest. Ám tavaly nyár óta a kínai kormány fékezi a jüan erősödését, éppen az export támogatása végett. Evégett erőteljesen vásárolja a dollárt, amelyet viszont kénytelen amerikai eszközökbe fektetni. Ezzel segít finanszírozni az amerikai deficitet, és ez most találkozik Washington érdekével.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!