4p

A pénteken közölt, 5,8 százalékos visszaesést mutató GDP-adat elég lesz ahhoz, hogy ne lépjük túl a feltehetően 3,9 százalékra módosítandó hiánycélt, ha utóbbihoz a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is hozzájárul – jelentette ki az mfor.hu-nak Barcza György . A K&H elemzője szerint a belföldi kereslet a második félévben éri el mélypontját az áfa-emelés és a 13. havi nyugdíjak ki nem fizetése miatt. Félő, hogy az áfa-emelés felpörgeti az inflációt, és ezért - Barcza szerint - érdemes lenne lemondani a forgalmi adó 25 százalékra emeléséről. Kondrát Zsolt, az MKB elemzője azt emelte ki, hogy a szlovákok 5,4 százalékos adata meglepetésre majdnem olyan rossz, mint a mienk.

Jobb, mint vártuk (Mfor-montázs)

A pénteken közölt, 5,8 százalékos visszaesést tükröző első negyedéves GDP-adat hajszállal jobb, mint az elemzői várakozás, és azt vetíti előre, hogy az éves visszaesés 6-6,5 százalék körül alakul majd – mondta Barcza György.

Az adat érdekessége, hogy a hazai recesszió az első negyedévben kisebb volt mint a német, holott idáig úgy számoltunk, hogy annál mindig rosszabb lesz. De Németország exportja feltehetően még jobban zuhan, hiszen ők elsősorban Ázsiába és az USA-ba viszik ki termékeiket. Ez a hatás látszik nálunk is, hiszen Magyarországon a német iparnak a gépipar és az autóipar szállít be, amelyek esetében a visszaesés valóban rendkívüli.

A harmadik negyedévben lesz a mélypont?

A hazai folyamatokban a második negyedévben még meglepetést okozhat az áfa-emelés és a 13. havi nyugdíjak ki nem fizetése. Ezt ellentételezheti egy nagyon lassú élénkülés az exportban, amire a legutóbbi, márciusi adat már talán utal is. Vagyis az lesz a kérdés, mennyire kompenzálja az export a második félévben várható belföldi keresletcsökkenést.

A recesszió mélypontja a harmadik negyedévben várható az áfa-emelések miatt. Feltehetően ekkor tetőznek a lakossági csődök is – például ekkor fognak a legnagyobb számban bedőlni a lakáshitelek, amely még inkább visszavetheti a keresletet.

Barcza György szerint az eredeti, 2,9 százalékos hiánycél teljesítése a mostani GDP-adatok mellett nem lehetséges. Egyes hírek szerint rövidesen 3,9 százalékra módosítják a hiánycélt, ami a mai adatok alapján reálisnak tűnik. Másrészt a 3,9 százalék elfogadható a piacnak, mivel a többi ország is nagyon komoly problémákkal küzd. A költségvetési hiány tekintetében Csehország négy százalékot vár, míg Lengyelország és Szlovákia már 5-7 százalékkal számol. Hozzájuk képest a 3,9 százalékos deficit már nem tűnik annyira rossznak, és ezért nem büntetnek minket a piacok.

Barcza György szerint a komoly probléma a már említett áfa-emelés, amely nagyban növelheti az inflációs nyomást. Ha év végére 6-8 százalékra ugrik az infláció, akkor ez a hatás magasan tarthatja a kamatokat, ami erősíti a forint. Ez a folyamat végső soron kedvezőtlen lehet az exportnak. Ezért érdemes lenne megfontolni, hogy lemondjunk az áfa-emelésről és inkább a kamatcsökkentést válasszuk, tette hozzá az elemző.

A szlovákok is majdnem ekkorát estek 

A mostani GDP-adat első ránézésre nem is olyan rossz, mondta el lapunknak Kondrát Zsolt az MKB elemzője. Meglepetés, hogy a szlovákok 5,4 százalékos adata majdnem olyan rossz, mint a mienk, míg a románok visszaesése - 6,4 százalék - magasabb lett a mienknél.

Ám ha részletesen megnézzük a GDP-adatot, akkor már nem tűnik annyira jónak a kép, figyelmeztet a szakértő. A Központi Statisztikai Hivatal kommentára szerint a kormányzati szektor teljesítménye nem zuhant annyira, mint ahogy azt korábban várták. Ha ezt a szektort kivesszük a kalapból, akkor magánszféra ennél egy százalékkal jobban csökkent, fejtette ki Kondrát Zsolt.

Az, hogy a szlovák gazdaság az első negyedévben 5,4 százalékos visszaesést produkált 2008 első negyedévéhez képest, annál is inklább meglepő, mivel a Bloomberg szerint elemzők előzetesen mindössze két százalékos visszaesést vártak. Tavaly a negyedik negyedévben még 2,5 százalékos növekedést könyvelhetett el északi szomszédunk.  

Lettország zuhant a legnagyobbat

Németországban a GDP az első negyedévben 6,9 százalékkal kisebb volt naptári, azaz munkanap-kiigazítással, mint egy évvel azelőtt. Az elemzők 6,2 százalékos romlásra számítottak.

Az EU-ban a legnagyobb visszaesést  Lettország könyvelhette el, amely hétfőn 18 százalékos első negyedbeli GDP-csökkenést jelentett. A második legrosszabb adat az észteké, ahol az első negyedben 15,6 százalékkal volt kisebb a GDP az egy évvel korábbinál, elsősorban az ipar rosszabb teljesítménye és a belső fogyasztás hanyatlása miatt.

Szintén nem áll sokkal jobban a harmadik balti ország, Litvánia, ahol az idei első negyedévben 12,6 százalékkal csökkent éves szinten a GDP.

VMI

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!