3p

"Görögországgal kapcsolatban végleges döntést kell hozni az október 23-án kezdődő ülésen, a probléma megoldása sok piaci kételyt szült, ezért összefogott erőfeszítésekre van szükség" - mondta José Manuel Barroso az Európai Parlament szerdai plenáris ülésén. Az Európai Bizottság elnöke hozzátette: fenntartható megoldást fognak kínálni a görögök számára az eurózónán belül.

Döntő lesz az október 23-án kezdődő ülés, ugyanis az Európai Uniót, az európai polgárokat kell megvédeni a ránk leselkedő veszélytől - mondta az EP szerdai ülésén Mikolaj Dowgielewicz, a Bizottság lengyel tagja. A lengyel politikus szerint gazdaságilag nagyon nehéz helyzetben van az Unió, további intézkedéseket kell tenni az államháztartások rendbetételéért és a bizalom helyreállításáért.

Dowgielewicz után szólalt fel José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, aki kiemelte: az október 23-án kezdődő ülésen az egész válsággal átfogó és hiteles módon kell foglalkozni, a szükséges intézkedéseket párhuzamosan és azonnal végre kell hajtani. Barroso egy ötpontos cselekvési tervet vázolt fel a képviselők előtt, ezt fogja a Bizottság az ülés elé terjeszteni.

"Görögországgal kapcsolatban végleges döntést kell hoznunk, a probléma megoldása ugyanis sok piaci kételyt szült, ezért összefogott erőfeszítésre van szükség. Fenntartható megoldást fogunk Görögország számára találni az eurózónán belül. Második kisegítési program fog indulni állami- és magántőkéből, ugyanakkor a görögöknek be kell tartani az előírt feladatokat" - szögezte le Barroso.

A Bizottság elnöke szerint hiteles és erős intézkedésekre van szükség, hogy a piacok bizalma visszatérjen Európa iránt, a stabilitási és növekedési paktumot szigorúan végre kell hajtani. Az európai bankok feltőkésítéséről is beszélt a politikus: a Bizottság álláspontja szerint minden lehetséges rendszergyengeséget kezelni kell, teljes átláthatóságot kell teremteni ezen a téren. A bankoknak új tőkére és új tervekre van szükségük, elsősorban magántőkére kell támaszkodniuk, szükség esetén a tagállamok is kisegíthetik őket, végső esetben pedig az EFSF-ből is kaphatnak forrást. "Eddig is sok segítséget kaptak a bankok, de úgy tűnik, ez nem elég. Sok pénzintézet felett lebeg Damoklész kardja, a piaci változások érzékenyen érintik őket" - emelte ki Barroso.

A Bizottság elnöke hozzátette: a korábbinál szigorúbban kell felügyelni a tagállamok költségvetési politikáját, a túlzott deficit eljárás keretében a Bizottság a jövőben akár arra is kényszerítheti a kormányokat, hogy új büdzsét dolgozzanak ki. "Erősebb kormányzásra van szükség, de nincs szükség új szervezetekre, új titulusokra" - szögezte le. Barroso szerint a jövőben garantálni kell, hogy egyetlen tagállam se kerülhessen bajba, vagy ha mégis, akkor a többiek megsegítik. "Ismerjük a megoldást, de ennek megvalósításához politikai akarat szükséges" - zárta felszólalását a politikus.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!