A nemzetgazdaság ágazatainak mintegy fele stagnált. Az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág teljesítménye növekedett, míg az építőiparé jelentősen visszaesett.
A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 1,3%-kal csökkent a bruttó hazai termék. A becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek.
GDP az előző év azonos időszakához képest
Ami a most publikált adatsorban további negatív meglepetést jelent, hogy a negyedév per negyedév adatsoron a korábban közöltekhez képest módosultak a számok, így a tavalyi év utolsó három hónapjában nem nőtt, hanem stagnált a magyar gazdaság teljesítménye. Vagyis a 2011 első negyedéves növekedés után stagnálás, minimális visszaesés, majd újra stagnálás jött, amit most egy jelentősebb visszaesés "fejelt meg".
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a negatív meglepetést elsősorban a februárban hatalmasat zuhanó építőipar okozta. "A második negyedévben a Mercedes gyár indulásának köszönhetően továbbra is növekedést várunk negyedéves összehasonlításban, így a magyar gazdaság elkerülheti a technikai recessziót, azonban ez feltehetően nem lesz elég arra, hogy az éves alapú GDP növekedést mutasson. Ezért az idei évre szóló korábbi 0,5 százalékos növekedési előrejelzésünket feltehetően 0-0,5 százalék közötti visszaesésre módosítjuk. A fogyasztás feltehetően újra visszaesett, míg a beruházások visszaesése folytatódhatott, a nettó export növekedési hozzájárulása pedig jelentősen szűkülhetett. Némi reményt adhat, hogy márciusban megugrott az ipar külföldi új rendelései és rendelésállománya, amit részben a Mercedes üzem indulása okozhatott" - kommentálta az adatokat az elemző.
Úgy véli, a német konjunktúra továbbra is vegyes képet mutat: miközben a beszerzési menedzser indexek nagyot estek az utóbbi hónapban, a szélesebb merítésű Ifo index és a ZEW index a német gazdaság további növekedését vetítik előre. A német GDP az első negyedévben bőven meghaladva a várakozásokat, 0,5 százalékkal nőtt az előző negyedévhez, valamint 1,7 százalékkal az egy évvel ezelőttihez képest. Igen vegyes képet mutatnak a régiós országok. Szlovákia GDP-je messze meghaladva a várakozásokat 0,8 százalékkal nőtt az előző negyedévhez, és 3,1 százalékkal a tavalyihoz képest. Ezzel szemben Csehország messze alulmúlva a 0,1 százalékos növekedési előrejelzést 1 százalékkal esett vissza mind negyedéves, mind éves alapon, ezzel a cseh gazdaság már a harmadik negyedéve mutat visszaesést. A román gazdaság szintén gyengébben teljesített, 0,1 százalékkal esett vissza az előző negyedévhez képest, míg éves alapon 0,3 százalékkal nőtt, így a román gazdaság technikai recesszióba süllyedt a tavalyi utolsó negyedéves visszaesést követően.
mfor.hu