2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Figyelő információi szerint a Magyar Fejlesztési Bank hamarosan akár meg is veheti a német DZ Bank 38,46 százalékos részvénycsomagját a takarékszövetkezetek ernyőintézményében, a Takarékbankban. A felvásárlással az állam erőteljesebb szerepet kíván vállalni a kisvállalkozói hitelezésben.

Feltőkésítése nyomán a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) bevásárolhat a Takarékbankba, és a tranzakciót a PwC készíti elő – értesült a Figyelő. Az információt ugyan az érintettek közül senki sem erősítette meg hivatalosan, de a háttérből többen jelezték: valóban felmerült az ötlet. A szándékok érthetőek, a magyarországi kis- és középvállalkozások a banki hitel hiányától szenvednek, ezen segíthetne egy állami hátterű kereskedelmi bank. Ráadásul a korábban a lakossági devizahitelezésben érdekelt nagyobb kereskedelmi bankok a magas forintkamatokkal megnehezítették a kiváltó hiteles végtörlesztést, az államban emiatt szintén felvetődhetett, hogy jó lenne a lakossági piacon is egy állami érdekeket figyelembe vevő szereplő.

A Deutsche Zentral-Genossenschaftsbank AG pedig azon 71 európai bank között van, amelyeknek tőkepótlásra van szükségük ahhoz, hogy 2012 közepére megfeleljenek az Európai Bankhatóság (EPA) által előírt 9 százalékos tőkemegfelelési mutatónak. A német takarékszövetkezeti csúcsbank e mutatója jelenleg 8,64 százalékos, a tőkepótlás 353 millió eurót igényel. Vagyis vagy tőkét kell bevonnia, vagy eszközöket, érdekeltségeket eladnia.

A Takarékbank az állami kommunikáció által eddig is támogatott takarékszövetkezeti szektor főtulajdonában van, a szektor szerepét a kormány növelni szeretné a pénzügyi szférában. Maga a bank az elmúlt években folyamatosan nyereséges volt, magas a tőkemegfelelési mutatója, 2010 végi mérlegfőösszege 379 milliárd forint volt. Mind a bank, mind a szektor jelentős hitelezési potenciállal rendelkezik. A Takarékbank 56,57 százalékos tulajdonosai maguk a takarékszövetkezetek, 4,96 százalékban pedig az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ).

A Figyelő forrásai szerint inkább azért merülhetnek fel kételyek egy ilyen lépés miatt, mert egy közepes, de akár egy nagyobb állami intézmény nem feltétlenül tud a hitelpiacon versenyt támasztani. Időt és szakértelmet kíván, ha egy addig nem meghatározó szereplő szeretne komolyan belépni egy szegmensbe.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!