Az illetékes hatóság felfüggesztette a brit csatorna-szigeteki Full Tilt Poker és a vele összeolvadt vállalatok engedélyét, és leállítatta mindennemű szolgáltatását, a szoftvertámogatástól a marketingig. A leállítás a cég teljes globális működését értinti, a felhasználóknak maradéktalanul köteles visszafizetni a saját, cég által vezetett számlán nyilvántartott pénzüket. A hírek szerint 150 millió dollár (27,5 milliárd forint) tartozása van a Full Tiltnek az amerikai játékosok felé.
Az FBI által végzett korábbi nyomozást után közölt vádak: adócsalás, szélhámosság, pénzmosás stb.
A PokerScout nevű szakmai oldal szerint, a hivatalos vádemelés után 48 százalékkal csökkent a Full Tilt forgalma, és szerda estére nullára redukálodott a valódi pénzzel játszó játékosok száma.
Idén áprilisban az Egyesült Államokban a három legnagyobb, amerikaiakat is fogadó pókeroldal ellen indított akciót a Szövetségi Hivatal (FBI). A tulajdonosok akár több évtizednyi börtönbüntetésre is számíthatnak, továbbá 3 milliárd dollárnyi büntetést is kilátásba helyeztek. Akkor az mfor.hu által megszólaltatott szakértő azt mondta, hogy a hatósági lépés akár a legális működés irányába tett első lépés is lehet, és jelentős változásokat generálhat a szektorban.
Az Egyesült Államokban az online szerencsejáték szabályozása a szürkezónában van, a 2006-os szabályozás nem tiltja azt kifejezetten, ugyanakkor az amerikai pénzügyi szereplők nem vehetnek részt tudatosan szerencsejátékra szánt pénzek közvetítésében. A 2006-os törvény hatására sokan hagytak fel az online pókerrel, ám azóta a nagyobb oldalak számos kiskaput találtak, ám úgy tűnik, ezek sem voltak legálisak.
A 2006-os szabályozásig a Full Tilt és a nagyobb riválisa a Pokerstars 5 milliárdos bevételt generáltak évente. A törvény életbe lépése után a két óriáscég Amerikán kivül folytatta tevékenységét, például a Csatorna-szigeteken, ahol a szerencsejáték legális.
A PokerScout szerint a Full Tiltnek átlag 9 ezer (valódi pénzzel játszó) játékosa volt keddig, a Pokerstarsnak pedig több mint a duplája.
Itthon is zörög a haraszt
Hazánkban idén várhatóan új szerencsejáték-törvényt fogad el a parlament. A korábbi törvény átfogó megváltoztatására azért van szükség, mivel a szerencsejátékok piacán az elmúlt évtizedben új tendenciák jelentkeztek.
Az utóbbi időben az illegális online szerencsejátékok - különösen az illegális internetes pókerek - egyre nagyobb teret nyernek. Az illegális online szerencsejáték-piac mintegy 100 milliárd forintos forgalmat jelent a becslések szerint, mivel ennek hozzávetőleg 90 százalékát visszafizetik, a játékszervezőknél tízmilliárd forintnyi összeg maradhat, ennek 2 milliárd forint lenne az adóvonzata.
Jelenleg hiányzik Magyarországon az a jogszabályi háttér, amely alapján ezeket az online honlapokat blokkolhatná akár valamely állami hatóság, vagy esetleg a Szerencsejáték Zrt.
Barnác Tamás
mfor.hu