3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A német ellenzék elutasítja, az Európai Bizottság pedig vizsgálja az adóelkerülés megakadályozását célzó 2011-es német-svájci egyezményt, amelytől a berlini vezetés milliárdos nagyságrendű bevételt remél.

A megállapodást szerdán Bernben módosították, az előző évben rögzített adókulcsokat magasabbra emelték, így a németországi illetőségű magánszemélyek által svájci pénzintézeteknél elhelyezett, és a német adóhatóság elől eltitkolt eszközökre nem 19 és 34 százalék közötti adót vetnek ki, hanem - az összeg nagyságától és az elhelyezés óta eltelt idő hosszától függően - 21 és 41 százalékos adót. A 10 évre visszamenőleg kivetendő adó beszedéséről a svájci pénzügyi igazgatás gondoskodik, amely azután átutalja az összeget Németországnak.

Az eljárás anonim, vagyis a pénzüket Svájcba menekítő németek legalizálják a megtakarításukat, és továbbra sem kell felfedni kilétüket. Becslések szerint összesen 130 és 180 milliárd eurót helyezhettek el német magánszemélyek Svájcban adókerülés céljával.

A megállapodás alapján az adót 2013-ban vetik ki, és ugyancsak 2013-tól kezdve a német illetőségű magánszemélyek megtakarításait legalább akkora adóval terhelik, mint a Németországban tartott megtakarításokat.

A berlini pénzügyminisztérium szerint ezzel pontot lehet tenni az ügy végére, amely 2010-ben kezdődött, amikor a német pénzügyőrség megvásárolt egy CD-t tele a Crédit Suisse svájci nagybank adóelkerüléssel gyanúsítható német ügyfeleinek adataival.

Az Európai Bizottság azonban közölte, hogy megvizsgálja a megállapodást, a német ellenzék pedig jelezte, hogy a módosított egyezményt sem tartja megfelelőnek. Sigmar Gabriel, a legnagyobb ellenzéki erő, a szociáldemokraták (SPD) elnöke úgy vélte, a megegyezés "pofon a tisztességes adófizetőknek" és a jogállamiságnak, hiszen az az üzenete, hogy aki elég gazdag, az nyugodtan csalhat az adóval, mert meg lehet vásárolni a büntetlenséget. Hozzátette: az sem helyes, hogy az egyezmény csak 2013-ban lép érvénybe, mert addigra már árkon-bokron túl vannak az adócsalók. Az ellenzék támogatása nélkülözhetetlen, mert a törvénybe iktatáshoz az ellenzéki többségű törvényhozási felsőházban is (Bundesrat) el kell fogadtatni a javaslatot.

Az adóelkerüléssel gyanúsítható németek adatait tartalmazó CD 2010-ben kezdődött ügye még mindig feszültséget okoz a két ország között, a napokban például Svájcban elfogatóparancsot adtak ki a CD beszerzésében közreműködő német pénzügyőrök ellen banktitok megsértése és gazdasági kémkedés gyanúja miatt. Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter védelmébe vette az érintetteket, azt mondta, jó munkát végeztek. Schäuble egyben visszafogottságra szólított fel a Svájccal folytatott vitában, intelmét azonban nem mindenki vette figyelembe, a Bild című bulvárlap például feljelentette Simonetta Sommaruga svájci igazságügyi minisztert, egyebek mellett adócsalásban való bűnrészességre hivatkozva.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!