2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Eltérő irányúak az első londoni előrejelzések a jövő hét végén esedékes februári magyarországi inflációs adatokkal kapcsolatban: a Cityben vannak gyorsulást és némi lassulást valószínűsítő prognózisok is, attól függően, hogy az elemzők az egyes befolyásoló tényezőket milyen súllyal veszik figyelembe.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének pénteken kiadott első becslése szerint a múlt hónapról jövő csütörtökön megjelenő adatsorban már valamelyest 6 százalék alá csökkenő tizenkét havi infláció szerepel; a cég előrejelzése 5,9 százalék. Januárban, éves összevetésben 6,4 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak Magyarországon.

A JP Morgan londoni elemzői szerint azonban a tartós fogyasztási termékek árának csökkenése és az üzemanyagárakban jelentkező erős bázishatás lassulást valószínűsít. A ház azt várja, hogy az éves összevetésű infláció júliusra a 3 százalékos célszint közelébe lassul tovább, ahogy a tavalyi áfaemelés hatásai kikerülnek az összehasonlításból.

A JP Morgan szakértői ugyanakkor megerősítik azt a várakozásukat, hogy a magyar jegybank az idén már csak egy kamatcsökkentést hajt végre a jelenlegi 5,75 százalékos kamatszintről, és ez már ebben a hónapban várható.

A cég távlati előrejelzésében az szerepel, hogy az MNB alapkamata egészen a jövő év nyaráig az idén márciusra várt 5,50 százalékon marad, majd 2011 őszén már szigorítás kezdődik, 5,75, majd az év végéig 6,00 százalékra.

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni elemzői ugyanakkor februárról még némi inflációs gyorsulást valószínűsítenek: jelenlegi előrejelzésük 6,5 százalék. A GS szerint a korábbi adóemelések, a magasabb üzemanyagárak, és az energiaárakban mutatkozó - jóllehet csökkenő - bázishatások egyelőre erősebbek, mint a továbbra is csökkenő fogyasztás és a nagyon lassú bérnövekedés ellenkező irányú inflációs hatásai.

A Goldman Sachs szakérői szerint januárban a vállalatok már áthárították a fogyasztókra az adóemeléseket - ami a maginflációban közvetlenül meg is látszott -, mivel úgy döntöttek, hogy több adóemelést már nem tudnak lenyelni, vagy máris rendkívül szűk profitrésük miatt, vagy azért, mert bíznak a fogyasztás élénkülésében. A GS szakértői szerint ez a hatás még jó eséllyel érződött februárban is, és erre csak ráerősített az újabb üzemanyagár-emelkedés. A cég tizenkét havi távlatban 5,50 százalékos MNB-alapkamatot jósol.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!