3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Nagy-Britanniának nem kellene véglegesen lemondania az euróövezeti csatlakozásról - mondta Tony Blair volt brit miniszterelnök vasárnap.

Blair, aki 1997 és 2007 között állt az akkori munkáspárti brit kormány élén, a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában úgy fogalmazott: bármi történjék is, Európa "hatalmas mértékű rekonstrukción" fog átesni, és Nagy-Britanniának részt kell vennie ebben.

Blair kijelentette: mindig azon az állásponton volt, hogy Nagy-Britanniának "nagyon pozitívan" kell hozzáállnia az európai integrációhoz, és képesnek kell lennie a (valutauniós) csatlakozásra, amikor erre elérkezettnek látja az időt.

A politikus elismerte, hogy az euró jelenleg "hatalmas válsággal küszködik, ez a létét fenyegető legnagyobb válság létrejötte óta". A volt kormányfő ugyanakkor hozzátette, hogy hosszú távon, "akár tetszik, akár nem", az európai integrációs folyamat folytatódni fog.

Arra a riporteri kérdésre, hogy még mindig pártolja-e Nagy-Britannia euróövezeti csatlakozását, "feltéve, hogy lesz még euró, amelynek részesei lehetünk", Blair kijelentette: ha sikerül megoldani a valutaunió problémáit, akkor Nagy-Britannia "nagyon érdekes választás elé kerül". Tony Blair szerint "nem választási, hanem generációs ciklusokban" kell gondolkodni ebben a kérdésben.

Nagy-Britannia a legnagyobb EU-gazdaság, amely önszántából kimaradt a valutaunió alapító országai közül; erről még a Munkáspárt 1997-es választási győzelme előtti konzervatív kormány döntött.

A két éve ismét ellenzékben politizáló brit Munkáspárt, miután Blair vezetésével 1997-ben földcsuszamlásszerű választási győzelemmel kiütötte az akkor már 18 éve kormányzó, és az euró meghonosítását mereven elvető konzervatívokat a hatalomból, rövid habozás után maga is meglehetősen bizonytalan programot hirdetett az euró kérdésében. Ennek lényege az volt, hogy az új Labour-kormány "elvben" elfogadja a valutauniós csatlakozás gondolatát, de csak akkor, ha teljesülnek bizonyos szigorúan körülhatárolt gazdasági-pénzügyi alapfeltételek.

Ezt a feltételrendszert Blair pénzügyminisztere, Gordon Brown dolgozta ki, sokak utólagos véleménye szerint úgy, hogy Nagy-Britanniának lehetőleg esélye se legyen a font feladására az euró kedvéért.

Blair a vasárnapi BBC-interjúban nem cáfolta azt a felvetést, hogy annak idején ellentét volt közte és Brown között a brit eurócsatlakozás ügyében, elismerte ugyanakkor, hogy Brownnak gazdasági szempontból igaza volt, amikor nem támogatta Nagy-Britannia belépését a valutaunióba.

A jelenleg kormányzó konzervatív-liberális kormánykoalíció hivatalos álláspontja az, hogy Nagy-Britannia a 2015-ig tartó mostani parlamenti ciklusban nem kezdeményezi euróövezeti felvételét. David Cameron konzervatív párti miniszterelnök többször is kijelentette, hogy amíg ő a brit kormányfő, Nagy-Britannia biztosan nem lesz tagja az eurónak.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!