Saját vállalkozásuk kilátásait erősebb pesszimizmussal szemlélik a cégek, az infláció magas üteme, a késleltetett jegybanki kamatcsökkentés, az erősödő forint gyengíti megszerzett külpiaci versenypozíciójukat. A TOP-100 vállalatok mintegy fele az ország gazdasági helyzetében változatlanságot, 27 százalékuk javulást feltételez. A lehetőségek rosszabbodásával szintén 27 százalékuk számol.
Saját vállalkozásuk feltételeit is borúlátóbban ítélik meg a cégek. Az optimista várakozások aránya július óta ugyan nem változott, tartósan 36 százalék, viszont a stabilitást vélelmezők viszonylag széles köre a pesszimista táborhoz csatlakozott, ez utóbbiak aránya 36 százalék, február óta a legkedvezőtlenebb érték.
Kevesebben hisznek a hazai piac bővülésében
Fél éven belül a belföldi kereslet szinten maradását feltételezi a cégek 55 százaléka, a hazai kereslet szűkülését 27 százalékuk valószínűsíti. Szeptemberben a külföldi kereslet bővülésével a TOP-100 csoport egynegyede, változatlanságával 70 százalékuk számol.
A belföldi értékesítés megítélésében a cégek borúlátóbbak. Éves visszatekintésben az áprilisi szintre, mintegy 14 százalékra esett a hazai piac bővülésével számoló cégek aránya, ugyanakkor 8 százalékról 32 százalékra nőtt az értékesítési lehetőségek rosszabbodását feltételezőké.
A hazai munkaerőpiac megítélésében stabilitást feltételez a cégek háromnegyede, bővülő munkaerő kínálatban bízik 14 százalékuk.
A gazdasági környezet kiszámíthatóságának gyengülésétől tart a nagyvállalatok 19 százaléka, változatlanságot 48 százalékuk feltételez.
Az inflációs várakozások erősödnek
Szeptemberben a nagyvállalati szektor decemberi 12 hónapos árprognózisa visszaállt a júliusi mértékre, 6,8 százalék. A TOP-100 vállalati kör éves értékesítési árprognózisa az előző havi 3,1 százalékról jelentősen, 1,4 százalékra csökkent.