Mint arról beszámoltunk, az eljárás felfüggesztését kérte a felperes Kéthely és Vidéke Takarékszövetkezet az első bankok által indított devizahiteles perben pénteken a Fővárosi Törvényszéken és azt indítványozta, forduljanak az Alkotmánybírósághoz (Ab). A bíróság azonban nem adott helyt a felperes kérésének, és kora délután ítéletet hirdetett.
A Fővárosi Törvényszék szerint tisztességtelenek voltak a takarékszövetkezet devizahiteleinek egyoldalú módosításai.
Az indoklás szerint a törvény előírja a bíróságnak, hogy az általános szerződési feltételeket vizsgálja a per során. A pénzintézet jogi képviselője azonban nem ezeket mutatta be, hanem a kockázatfeltáró kiegészítésekre hivatkozott, amik azonban a bíró szerint nem képezték a vizsgálat tárgyát.
Az ítélet indoklásában az is elhangzott, hogy a felperes alkotmányos jogai nem sérültek, így az ügyben nem indokolt az Ab-hoz fordulni.
A bíróság kötelezte a takarékszövetkezetet, hogy 15 napon belül fizessen meg mintegy bruttó félmillió forint perköltséget az alperes magyar államnak. A takarékszövetkezet jogi képviselője az ítélethirdetést követően újságírók előtt azt mondta, feltehetően nem fellebbeznek az elsőfokú döntés ellen.
Mfor.hu vélemény - A perek a következő időszakban "futószalagon" mennek majd. Az első esetből messzemenő következtetéseket nem érdemes levonni, a K&H Bank hétfői tárgyalása után, ahol vélhetőleg egy nagy jogi csapat próbálta a bank igazát alátámasztani, már okosabbak leszünk. Ugyan minden pénzintézet egyedi szerződéseket használt (sőt az aktuális törvényi előírásoknak megfelelően folyamatosan változtatták), amennyiben egy nagybank is elbukik, akkor feltételezhető, hogy minden pénzintézet esetében elutasító határozat fog születni.
MTI/mfor.hu