5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Január elsejétől néhány ponton megváltozott a jogszabály a szakmai képzéseket, továbbképzéseket illetően. Így például tisztáztak olyan fogalmakat, mint a tárgyév vagy a költség-hozzájárulás, valamint - új elszámolható költségként - a főállású oktató akkreditált szakmai, pedagógiai továbbképzése is bekerült a törvénybe. Szeptember elsejétől pedig megszűnik a középfokú szakképző iskolák intézményi finanszírozása, derült ki a NEXON konferenciáján. Azt is megtudtuk, hogy az APEH beleköthet a cégek által tartott tréningek elszámolásába, csakúgy mint az oktató cégek akkreditációjának hiányosságaiba.

(Mfor-montázs)

Új szabály, hogy felsőoktatási intézményekben csak az államilag finanszírozott felsőfokú szakképzés és a gyakorlat igényes alapképzési szak támogatható. Utóbbira vonatkozóan a 289/2005-ös kormányrendelet 2. számú melléklete nyújt bővebb felvilágosítást, amely tételesen felsorolja, mi számít ebbe a körbe. Így a mezőgazdasági, valamint a pénzügyi-gazdasági tevékenység (leszámítva a HR-t) ide sorolandó, míg a például a jogászi, pedagógusi tevékenység nem tartozik ide.

A középfokú szakképző iskolákat augusztus 31-ig lehet csupán intézményi szinten támogatni, mivel szeptember 1-től a fenntartói finanszírozás lép életbe. Addig bőven marad idő a felkészülésre, közölte Lászlóné Szép Györgyi igazságügyi adó- és könyvszakértő.

A fejlesztési támogatás átadása és átvétele nyilvános, azt január 31-ig nyilvánosságra kell hozni a nyertes honlapján.

Jó, ha megőrizzük a szerződést


Számos veszély fenyegette a közelmúltban a szakképzési hozzájárulást, így például az adóösszevonás. Ez lekerült ugyan a napirendről, de ez nem azt jelenti, hogy nem is fog visszajönni.

A szakmai képzéseket illetően háromfajta szerződést kell megemlítenünk, amennyiben külső céget bízunk meg az oktatással: a szolgáltatási, a felnőttképzési, valamint a tanulmányi szerződést. Utóbbit helyettesítheti a munkáltatói kötelezés alapján megszervezett képzés. Sokan megfeledkeznek arról - pedig nagyon fontos lenne -, hogy öt évig meg kell őrizni ezeket a szerződéseket és az idevonatkozó egyéb dokumentumokat.

Ahhoz ugyanis, hogy bármit el tudjunk számoltatni, írásos szerződésre van szükség. A kötelező juttatások - így például a tanulóké, hallgatóké - elszámolhatók, az opcionálisak viszont nem.

Folyamatos akkreditáció kell


A szerződésben fontos kitérnünk a hiányzás mértékére, amelynek aránya rendszerint maximum húsz százalékos szokott lenni. Ha a résztvevő ennél többet hiányzik az oktatásról, akkor az intézmény akár fel is bonthatja vele a szerződést.

Amennyiben a résztvevőnek nem sikerül a vizsga, attól még a költségek elszámolhatók. Az más kérdés, hogy a főnök mit szól a bukáshoz.

Fontos továbbá, hogy az oktatást végző intézménynek a képzés teljes időtartama alatt akkreditáltnak kell lennie, különben az elszámolást nem fogadja el az adóhatóság. Erre azért is muszáj figyelnünk, mert sok cég tanúsítványa éppen idén jár le.

Nagyon fontos, hogy az oktató vállalat a lejárat előtt legalább hatvan nappal beadja az akkreditációra vonatkozó ismételt kérelmét. Átfedés lehet a kérelmek hatályai között, lyuk azonban nem maradhat.

A képzésre az Európai Unió tagállamainak területén kerülhet sor, így annak sincs akadálya, hogy mondjuk a Szajna partján tartsuk a képzést. Igaz, annak mind a magyar, mind az adott ország normáinak meg kell felelni ahhoz, hogy ne csak szórakozás legyen, hanem el is tudjuk elszámolni.

Nem nyerő a tréning


A szakképzési hozzájárulás 2007. évi bevallásánál fontos megkülönböztetnünk, hogy gyakorlati képzést nem folytató vagy folytató hozzájárulásra kötelezettekről van-e szó. Előbbieknek az előlegbevallást a tárgyév hetedik hónapjának 20. napjáig, míg az éves bevallást a tárgyévet, illetőleg az üzleti évet követő második hónap 15. napjáig kell megejteniük az APEH felé. A gyakorlati képzést folytatókra csupán az utóbbi időpont vonatkozik. Az adatszolgáltatás legkésőbbi dátuma pedig mindkét kötelezetti kör esetén a tárgyévet követő február 15.

Miközben a gyakorlati képzést nem folytatóknak az APEH illetékes regionális igazgatóságához és a székhely szerint illetékes regionális munkaügyi központhoz (és nem a kirendeltséghez) kell benyújtaniuk a bevallásukat, a gyakorlati képzést folytatóknak a Nemzetközi Szakképzési és Felnőttképzési Intézetet, valamint szintén a székhely szerint illetékes regionális munkaügyi központot kell címzettként megjelölniük.

A konferencián megtudtuk azt is: bár a cégek természetesen maguk döntik el, milyen képzést nyújtanak dolgozóiknak, az APEH mégsem szereti, ha a bevallásban tréninget említünk. A tréning - ezen belül például a csapatépítés  - ugyanis nem nyújt többletismeretet, legfeljebb csak készséget vagy képességet fejleszt. Így ha kifogunk egy szigorúbb ellenőrt, elképzelhető, hogy beleköt a szóhasználatba. Nagyon fontos továbbá a résztvevők személyes jelenléte, a távoktatás ugyanis nem tartozik ebbe a körbe.

Simon Rita

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!