A ház elemzői kiemelik, hogy a pénzpiaci befektetési alapokat nem is érinti a leminősítés, mivel ezek rövid futamidejű amerikai szuverén adósságpapírokat tartanak portfólióikban, márpedig a rövid lejáratú amerikai kormánykötelezettségek besorolását a Standard & Poor's nem módosította. Az S&P ezekre az amerikai kötelezettségekre továbbra is a lehetséges legjobb, "A-1 plusz" osztályzatot tartja érvényben.
A Commerzbank elemzői mindezek alapján azt jósolták, hogy "minden valószínűség szerint nem várható" az amerikai kincstárjegyek hozamkiugrása.
A Commerzbank szombati értékelése szerint viharos piaci időkben "továbbra is az amerikai kincstárjegy az a hely, ahová át kell vonulni", legyen szó akár a piac által érzékelt amerikai recessziós kockázatról, akár az európai adósságválságról.
A ház elemzői felidézik, hogy az amerikai kormánykötvényhozamok csökkentek az elmúlt hetekben, annak ellenére is, hogy az adósságlimit-emelésről szóló megállapodás előtt felmerült az Egyesült Államok fizetésképtelenné válásának kockázata is.
A Commerzbank szerint az amerikai leminősítés valószínűleg nem fogja érdemben befolyásolni a dollár euróárfolyamát sem, sőt azzal, hogy ezután még nagyobb figyelem összpontosul a szuverén adósságra, növekedhet is a tőkebeáramlás a dollárba mint biztonságos menedékbe.
A részvénypiacokon azonban lehetséges erőteljesebb reakció, mivel a részvénybefektetők "rendkívül idegesek" a szuverén adósságválságok kihatásai miatt. Ez a befektetői kör ugyanis ezeket az adósságválságokat tekinti a növekedést, és így a vállalati eredményeket fenyegető legnagyobb egyedi kockázatnak - hangsúlyozták szombati londoni kommentárjukban a Commerzbank elemzői.
A Commerzbank elemzői közölték: úgy vélik, hogy a pénzügyileg legerőteljesebb országok számára "az AA az új AAA", és ez nem feltétlenül katasztrófa. A befektetők végül is nem válogathatnak túl sok alternatíva közül az "ultralikvid" amerikai kincstárjegypiacon - és Európában a német államkötvény, a Bund piacán - kívül.
MTI