Csak a háztartások csökkentették érdemben betétállományukat a legnagyobb magyar pénzintézetekben - derült ki a PSZÁF legfrissebb adataiból. Miközben a háztartások betétállománya 6190 milliárd forintról bő 6 százalékkal 5807 milliárdra csökkent az első félév során, addig a vállalkozások továbbra is 3736 milliárdnyi megtakarítást tartottak a pénzintézetekben. A lakosság elsősorban a deviza alapú betétektől „szabadult”, hiszen az állomány hat hónap alatt 12 százalékkal csökkent, miközben a forintbetétek „mindössze” 5,1 százalékkal zsugorodtak. Sőt, ha a forint árfolyamában december vége óta bekövetkezett 1,3 százalékos leértékelődést is figyelembe vesszük, vagyis euróban számoljuk a változást, akkor 13 százalék feletti a devizabetétek csökkenése.
A részvénytársasági formában működő bankok egyébként nem igazán törekedtek ezt a devizaforrás leépülést pótolni, hiszen az általuk felvett devizahitelek is 9,5 százalékkal (euróban 10,7 százalék) mérséklődtek 2013 első félévében. Ennek megfelelően a bankok összesített devizaforrásai közel 3,9 százalékkal (euróban 5,3) csökkentek. A PSZÁF adatai szerint a szektor mérlegének teljes forrásoldala (forint és deviza összesen) 25 606 milliárd forintra rúgott, miközben decemberben még 26 300 milliárd volt.
50 milliárdot buktak a bankok három hónap alatt
A forrás oldalon még a saját tőke alakulását érdemes megemlíteni, amely 144,6 milliárddal, vagyis 5,9 százalékkal nőtt. Ennek jelentős részét a kereskedelmi bankoknál az első hat hónapban végrehajtott tőkeemelések teszik ki, de a félév során elért 23,3 milliárdnyi adózott eredmény is jelentős tétel. Persze, ha azt is figyelembe vesszük, hogy az első negyedévben még 73 milliárdnyi volt a profit, akkor az azt jelenti, hogy a második negyedévben 49,7 milliárdos veszteséget könyvelhettek el. És ha még azt is hozzátesszük, hogy az OTP-csoport magyar operációja a második negyedévben 16,5 milliárdnyi adózott profitról adott számot, akkor látható, hogy a többi bank nem igazán fog szívesen visszaemlékezni az idei április-júniusi időszakra.
A felügyelet adatai szerint a bankok 2013 első félévében 397 milliárdnyi kamateredményt értek el, ami 2 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál. Ez egyrészt a leépülő kamatozó állománynak (hitel, betét), másrészt a csökkenő kamatoknak köszönhető. Ugyanakkor a jutalékbevételek 38 százalékkal 153,8 milliárd forintra nőttek. Persze ez a növekedés jelentő részben a tranzakciós illeték bevezetésének köszönhető, amit a bankok áthárítottak.
A bevételekkel szemben egyrészt a tavalyinál 2 százalékkal kisebb működési költségek, másrészt az igen jelentős mértékben megugró hitelezési veszteségek állnak. Ez utóbbi az első félévben 114 milliárdra, azon belül is a második három hónapban 72,2 milliárddal nőttek. A hitelezési veszteségek ilyen jelentős megugrását a hitelek minősége egyébként nem támasztja alá, hiszen a második negyedév végén ugyanúgy 31 százalékos volt a nem problémamentes hitelek aránya, mint március végén.
A háztartások a deviza, a vállalatok a forinthitelektől szabadultak
Visszatérve a bankok mérlegéhez a bankok 8 664,4 milliárd forintos (28,35 milliárd euró) devizaforrásával szemben 11 297,1 milliárdnyi devizaeszköz (38,27 milliárd euró) áll a mérlegekben. Ezt a jelentős, 30 százalék feletti eltérést a bankok mérlegen kívüli tételekkel egyenlítik ki. (Legalábbis törvényi kötelezettségük szerint csak minimálisan vállalhatnak fel devizakitettséget.)
A részvénytársasági formában működő bankok hitelezési tevékenysége egyébként tovább csökkent az első félévben. A vállalkozói hitelállomány 3,5, a háztartásoké 3,6 százalékkal esett vissza. Érdekesség azonban, hogy miközben a lakosság a devizahiteleit építi le rohamtempóban (-5,6 százalék), addig a vállalkozások forinthitel-állománya csappant meg 8,1 százalékkal, miközben a deviza érdemben nem változott.
mfor.hu