4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ellentétes folyamatokat látni a háztatások, illetve a vállalatok hitelezési és betételhelyezési gyakorlatában az idei első félévben.

Csak a háztartások csökkentették érdemben betétállományukat a legnagyobb magyar pénzintézetekben - derült ki a PSZÁF legfrissebb adataiból. Miközben a háztartások betétállománya 6190 milliárd forintról bő 6 százalékkal 5807 milliárdra csökkent az első félév során, addig a vállalkozások továbbra is 3736 milliárdnyi megtakarítást tartottak a pénzintézetekben. A lakosság elsősorban a deviza alapú betétektől „szabadult”, hiszen az állomány hat hónap alatt 12 százalékkal csökkent, miközben a forintbetétek „mindössze” 5,1 százalékkal zsugorodtak. Sőt, ha a forint árfolyamában december vége óta bekövetkezett 1,3 százalékos leértékelődést is figyelembe vesszük, vagyis euróban számoljuk a változást, akkor 13 százalék feletti a devizabetétek csökkenése.

A részvénytársasági formában működő bankok egyébként nem igazán törekedtek ezt a devizaforrás leépülést pótolni, hiszen az általuk felvett devizahitelek is 9,5 százalékkal (euróban 10,7 százalék) mérséklődtek 2013 első félévében. Ennek megfelelően a bankok összesített devizaforrásai közel 3,9 százalékkal (euróban 5,3) csökkentek. A PSZÁF adatai szerint a szektor mérlegének teljes forrásoldala (forint és deviza összesen) 25 606 milliárd forintra rúgott, miközben decemberben még 26 300 milliárd volt.

50 milliárdot buktak a bankok három hónap alatt

A forrás oldalon még a saját tőke alakulását érdemes megemlíteni, amely 144,6 milliárddal, vagyis 5,9 százalékkal nőtt. Ennek jelentős részét a kereskedelmi bankoknál az első hat hónapban végrehajtott tőkeemelések teszik ki, de a félév során elért 23,3 milliárdnyi adózott eredmény is jelentős tétel. Persze, ha azt is figyelembe vesszük, hogy az első negyedévben még 73 milliárdnyi volt a profit, akkor az azt jelenti, hogy a második negyedévben 49,7 milliárdos veszteséget könyvelhettek el. És ha még azt is hozzátesszük, hogy az OTP-csoport magyar operációja a második negyedévben 16,5 milliárdnyi adózott profitról adott számot, akkor látható, hogy a többi bank nem igazán fog szívesen visszaemlékezni az idei április-júniusi időszakra.

A felügyelet adatai szerint a bankok 2013 első félévében 397 milliárdnyi kamateredményt értek el, ami 2 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál. Ez egyrészt a leépülő kamatozó állománynak (hitel, betét), másrészt a csökkenő kamatoknak köszönhető. Ugyanakkor a jutalékbevételek 38 százalékkal 153,8 milliárd forintra nőttek. Persze ez a növekedés jelentő részben a tranzakciós illeték bevezetésének köszönhető, amit a bankok áthárítottak.

A bevételekkel szemben egyrészt a tavalyinál 2 százalékkal kisebb működési költségek, másrészt az igen jelentős mértékben megugró hitelezési veszteségek állnak. Ez utóbbi az első félévben 114 milliárdra, azon belül is a második három hónapban 72,2 milliárddal nőttek. A hitelezési veszteségek ilyen jelentős megugrását a hitelek minősége egyébként nem támasztja alá, hiszen a második negyedév végén ugyanúgy 31 százalékos volt a nem problémamentes hitelek aránya, mint március végén.

A háztartások a deviza, a vállalatok a forinthitelektől szabadultak

Visszatérve a bankok mérlegéhez a bankok 8 664,4 milliárd forintos (28,35 milliárd euró) devizaforrásával szemben 11 297,1 milliárdnyi devizaeszköz (38,27 milliárd euró) áll a mérlegekben. Ezt a jelentős, 30 százalék feletti eltérést a bankok mérlegen kívüli tételekkel egyenlítik ki. (Legalábbis törvényi kötelezettségük szerint csak minimálisan vállalhatnak fel devizakitettséget.)

A részvénytársasági formában működő bankok hitelezési tevékenysége egyébként tovább csökkent az első félévben. A vállalkozói hitelállomány 3,5, a háztartásoké 3,6 százalékkal esett vissza. Érdekesség azonban, hogy miközben a lakosság a devizahiteleit építi le rohamtempóban (-5,6 százalék), addig a vállalkozások forinthitel-állománya csappant meg 8,1 százalékkal, miközben a deviza érdemben nem változott.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!