4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár összességében kedvező fogyasztói árindex adatokat közölt a statisztikai hivatal pénteken reggel, a nyugdíjasok kevésbé lehetnek boldogok, miután a "kosarukba" sorolt áruk és szolgáltatások árai jobban emelkedtek az átlagosnál.

Februárban minimális növekedés következett be a magyar fogyasztói árak színvonalában, az emelkedés kisebb volt, mint amit az elemzők előzetesen vártak. A KSH adatai szerint a 12 havi árindex 4,1 százalékot tett ki az év második hónapjában, miközben az MTI által megkérdezett londoni elemzők 4 és 4,3 közötti értéket vártak, 4,16 százalékos átlag mellett.

Januárhoz képest 0,4 százalékos volt az egyhavi pénzromlás üteme, ami lényegesen alacsonyabb, mint a januári 0,7 százalék. További jó hír, hogy a maginfláció januárhoz képest mindössze 0,1 százalékponttal nőtt, éves szinten 1,9 pedig százalékra emelkedett, ami valamivel kisebb, mint a JP Morgan 2 százalékos várakozása.Szintén jó hír, hogy a változatlan adótartalmú árindex 12 hónap alatt, ha minimálisan is, de négy százaléknál kisebb értéket mutat.

Az aggregált mutatók közül egyedül a nyugdíjasok fogyasztói árindexe kedvezetlenebb, miután a nyugdíjas kosárban szereplő jószágok 12 hónapos árindexe 4,8 százalékra nőtt, egy hónap alatt pedig 0,7 százalékponttal emelkedett.

Az összevont adatok alapján nagy valószínűséggel megállapítható, hogy a BNP Paribas által "a nagy ismeretlennek" titulált tényező, vagyis a személyi jövedelemadó-csökkentés okozta potenciális fogyasztói kereslet generálás, valamint az egyes szektorokra, köztük a kiskereskedelmi hálózatokra kirótt válságadók áthárítása februárban nem vitte feljebb a magyar inflációs pályát. A BNP Paribas elemzőinek számításai szerint ha ezeket az adókat az érintett vállalatok teljes mértékben áthárítják a fogyasztókra, az 1 százalékpontot is hozzáadhat az idei és a 2012-es éves átlagos inflációhoz.

Az egyes árucsoportokat vizsgálva megállapítható, hogy 2011. januárhoz viszonyítva a legnagyobb mértékben az élelmiszerek árai emelkedtek, 1,2 százalékkal. Növekedett a cukor (15,7 százalék), a liszt (9,3 százalék), az idényáras élelmiszerek – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – (4,7 százalék), valamint a csokoládé, kakaó (2,3 százalék) és a kávé (2,2 százalék) ára. Árcsökkenés következett be a sajt (2,2 százalék) és a sertészsiradék (1,6 százalék) esetében.

Az átlagosnál nagyobb mértékű volt az áremelkedés a háztartási energia körében (1 százalék), ezen belül a vezetékes gáz 2,4 százalékkal drágult. A szolgáltatások átlaggal megegyező árnövekedésén belül a csatornadíj 6,4, a vízdíj 1,6 százalékkal emelkedett.

A szeszes italok, dohányáruk esetében kismértékű áremelkedés (0,1 százalék) volt megfigyelhető.

A tartós fogyasztási cikkek körében árcsökkenés (0,2 százalék) következett be. A ruházati cikkekért átlagosan 2,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, az előző hónaphoz viszonyítva.

"Az árakat elsősorban az élelmiszerek, a háztartási energia árak és egyes közösségi szolgáltatói árak húzták felfelé. Így a maginfláció 1,9 százalék volt, a havi emelkedés 0,1 százalék volt, ami továbbra sem tükröz belső inflációs nyomást – ezt támasztja alá a szolgáltatások árainak alakulása, illetve a GDP és a kiskereskedelmi forgalom legfrissebb statisztikái is" - véli Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője.

Szerinte az olajárak elmúlt hetekben megfigyelt meredek emelkedése komolyabb felfelé irányuló kockázatot jelent. A következő hónapokban az élelmiszer- és üzemanyagárak további emelkedése 4,2 százalékra emelheti az inflációt, azonban az év közepétől bázishatások miatt az infláció mérséklődését várjuk. Kisebb kockázatot ugyan jelenthet a bérek esetleges várakozásokat meghaladó emelése, azonban tekintve, hogy az elmúlt négy évben gyakorlatilag folyamatosan esett a fogyasztás, nem várható, hogy komolyabb inflációs nyomást okozzon. Ezért az alapkamat változatlan maradhat, mondja Suppan Gergely.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!