Európa élmezőnyében
Azt már szerda reggel óta tudjuk, hogy a magyar gazdaság a tavalyi negyedik negyedévben 0,3 százalékkal bővült az előző három hónaphoz képest, év/év alapon pedig 1,5 százalékos volt a növekedés. 2011 egészét tekintve 1,7 százalékkal termeltünk többet, mint 2010-ben. Délelőtt az Eurostat is kihozta legfrissebb adatait a kontinens országairól, melyekből kiderül, hogy hazánk az élmezőnyben járt.
Az eurózóna gazdasága az előző negyedévhez képest 0,3 százalékos visszaesését mutatott fel, míg az EU27 országok ugyanekkora mértékben estek vissza. Éves alapon a szűkebb kör 0,7 százalékos, a teljes Unió pedig 0,9 százalékos növekedést jelentett. Vagyis a magyar adatok mindkét összehasonlításban átlag felettiek voltak. Ráadásul ha a negyedéves adatokat vizsgáljuk, akkor rajtunk kívül mindössze négy ország volt képes növekedni a harmadik negyedévhez képest.
Végül csak egy hajszálon múlt, hogy hazánk lemaradt a dobogóról. A közölt adatokból az látszik, hogy Szlovákia és a 2008-as válságot talán a legjobban megszenvedő Lettország "másik ligában" játszanak, hozzájuk csatakozhatnak esetleg a lengyelek, de ők egyelőre nem közöltek negyedik negyedéves számokat. Északi szomszédunk 0,9 százalékkal tudott növekedni az előző negyedévhez képest, míg a balti ország 0,8 százalékos bővülési ütemet regisztrált. A bronzérmet végül a bolgárok szerezték meg, akik 0,4 százalékkal növekedtek, vagyis csak minimális mértékben előztek meg bennünket. Az ötödik pozitív adatot regisztráló ország pedig Franciaország, akik 0,2 százalékkal növekedtek.
Éves összehasonlításban valamivel rosszabbul állunk, hiszen a másfél százalékos magyar növekedést hat országnak is sikerült túlszárnyalnia, Bulgária és Ausztria pedig velünk holtversenyben végzett. Az látszik, hogy éves alapon az eurózóna és az EU27 átlagát is a perifériás országok húzzák le, ahol a megszorítások miatt további jelentős visszaesést regisztráltak.
Nagyon leszakadtak a görögök
A kontinens legnagyobb nyerteseit és veszteseit tekintve az látszik, hogy a pozitív oldalon továbbra is a balti országok és a szlovákok állnak, míg a sereghajtók listája lassan állandósulni látszik, hiszen a kontinens perifériáján lévő országok egyre jobban leszakadnak a növekedést tekintve. Utóbbiaknál nehezíti a helyzetet, hogy a nemzetközi mentőcsomagok fejében az EU és az IMF újabb és újabb megszorításokat várnak el, melyek tovább rontják a növekedési kilátásokat.
Európa "királya" a negyedik negyedévben Lettország volt, ahol 5,3 százalékos volt a gazdasági növekedés. Ugyan ez is kismértékű lassulást jelentett a harmadik negyedéves 5,7 százalékhoz képest, de így is az élen sikerült végezni. A lettek mögött a dobogót teljesen kisajátította a másik két balti ország, hiszen Litvánia 4,5, Észtország pedig 4 százalékkal tudott bővülni 2011 utolsó három hónapjában. Utánuk jöttek a szlovákok 3,3 százalékos és a románok 2,1 százalékos bővülésükkel.
A kontinens rangsorának végén egyértelműen az évek óta egyre nagyobb gondokkal küszködő Görögország állt, náluk 7 százalékos volt a zuhanás a negyedik negyedévben. Rajtuk kívül a portugálok 2,7 százalékos visszaesése volt jelentős, Olaszország és Ciprus pedig egyaránt fél százalékkal termelt kevesebbet, mint 2010 negyedik negyedévében. A spanyolok egyelőre növekedni tudtak, de a harmadik negyedéves 0,8 százalék után már csak 0,3 százalékkal.
Beke Károly
mfor.hu