4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A miniszterelnök szerint a Budapest Bank felvásárlásával már jóval 50 százalék felett van a bankrendszerben a belföldi tulajdoni arány. Ez igaz, bár a helyzet ennél árnyaltabb.

Szokásos péntek reggeli rádió interjújában Orbán Viktor miniszterelnök a Budapest Bank megvásárlásával kapcsolatban azt mondta, hogy az akvizícióval a magyar tulajdoni arány a bankrendszerben jóval 50 százalék fölé ment. Első ránézésre ez igaz is. Ha ugyanis a részvénytársasági formában működő hitelintézeteket 2013-as adatait összegző MNB felügyeleti Aranykönyvére vetünk egy pillantást, akkor azt láthatjuk, hogy a 27 270,5 milliárd forintos összesített mérlegfőösszeg immár 53,6 százalékát lehet magyar jelzővel illetni, ha megvalósul a Budapest Bank felvásárlása. Igen ám, de a helyzet ennél kissé árnyaltabb.

Az 50 százalékos magyar tulajdoni arány szükségességét a kormány azzal indokolja, hogy a 2008-as pénzügyi összeomlást követő időszakban azért csökkent a kelleténél nagyobb mértékben az ország gazdasági teljesítménye, mert a hitelintézetek nem voltak hajlandók hitelezni a vállalatokat. A hitelállomány összehúzódása a szükségesnél nagyobb GDP-visszaesést eredményezett, amiért a külföldi tulajdonban álló pénzintézetek hibáztatja a kabinet. (Ezt részben az MNB néhány elemzése ki is mutatta, lásd a követkető ábrát.)

Az alsó kék sáv a külföldi tulajdonban lévő nagybankok hitelállományát mutatja (MNB stabilitási jelentés 2013. november)

Véleményük szerint, ha a hitelintézeti szektor legalább fele magyar kézben lett volna, akkor a hitelezés kevésbé esett volna vissza, kisebb megrázkódtatásokat okozva a magyar gazdaságnak. Persze az igazság minden részlete ezen a területen sincs kibontva, hiszen a banki veszteségek miatt esetleg szükségessé váló hatalmas tőkeemelések finanszírozásának kérdéséről Orbánék nem igazán beszélnek (helyettük Zsiday Viktor már többször kifejtette véleményét, legutóbb például ennek a postnak a második felében: "Kénytelen lesz az állam tőkét emelni a Széchenyi Bankban").

Mellőzve most ennek a kérdésnek a megvitatását, nézzük, valójában hogyan is állunk jelenleg a magyar tulajdoni aránnyal! Az immár MNB alá tartozó felügyelet 2013-as Aranykönyve szerint a részvénytársasági formában működő hitelintézetek ("kvázi" bankok) összesített mérlegfőösszege 27 270 milliárdot tett ki. Ha a 2013 év végi banki mérlegfőösszegekből a magyar tulajdonú bankokat - benne a Budapest Bank 2014 féléves adataival - számait adjuk össze, akkor 14 615 milliárdot kapunk, ami 53,6 százalékot jelent. Igen ám, de ebben az összegben olyan speciális hitelintézetek is benne vannak, mint a KELER, az EXIM, vagy a MFB. Nélkülük az arány mindössze 50,56 százalékot ér el a BB-akvizíciót követően is, vagyis éppen csak átcsúszunk az "álomlimiten".

Ugyanakkor a vállalatok hitelezését nem csak a részvénytársasági formában működő hitelintézetek tudják biztosítani, hanem a szövetkezetek, vagy esetleg olyan fióktelep formában működő hitelintézetek is, mint az AXA, a Citibank, vagy az ING. Előbbiek 2013-as mérlegfőösszege 1707, utóbbiaké 2258 milliárd forintot tett ki tavaly év végén. Ezek a számok pedig módosítják a "magyar-arányt".
 

Annak érdekében, hogy elkerüljük azt a vitát, vajon a legutóbbi, 2014 harmadik negyedéves jelentése szerint 63,49 százalékban külföldi intézmények/társaságok tulajdonában álló OTP milyen mértékben magyar, az MNB legfrissebb felügyeleti statisztikáját hívjuk segítségül. Ebben ugyanis visszamenőleg látható, hogy a jegybank szerint milyen a magyar tulajdoni arány a teljes hitelintézeti szektorban (vagyis bankok, szövetkezetek, és hitelintézeti fiókok közösen).

A 2014 szeptember végi adatok szerint a teljes szektor mérlegfőösszege 32 155 milliárd forintot tett ki, amiből 45,48 százalék a belföldi tulajdoni arány. Ha ezt korrigáljuk a Budapest Bank legfrissebb, 2014 június végi 880,9 milliárdos mérlegfőösszegével, akkor 48,22 százalékot kapunk. Vagyis a hitelintézeti szektorban még alatta vagyunk az 50 százalékos magyar tulajdoni célaránynak.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!