4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha nem lesz további nagy visszaesés, akkor a válság után a kelet-közép-európai bankszektor jövedelmezősége legalább átlagos lehet, ezért most már nem érdemes menekülni a régió bankjaiból - mondta el Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója az Első Bankár Konferencián hétfő késő délután.

Sok mindenben különbözik a régiós bankrendszer az amerikaitól, éppen ezért nálunk nem is olyan rossz a helyzet, mint mondjuk a tengerentúlon - mondta el előadásában Csányi Sándor. Az OTP elnök-vezérigazgatója szerint a térségbeli bankoknak a jövőben elsősorban a források szűkösségére kell felkészülniük.

A nehezén már túlvagyunk

Összességében - az amerikai és egyes nyugat-európai bankokkal ellentétben - a régiós pénzintézetek működési modelljeit nem kell jelentősen megváltoztatni a válság hatására, véli Csányi Sándor. "Persze itt is erőteljes volt a hitelkihelyezés, de ez korántsem érte el a fejlett országokban tapasztalt eladósodottságot a GDP arányában" - tette hozzá a bankvezér.

Csányi szerint a fogyasztási javak iránti kereslet csökkent, a beruházások azonban még nem estek vissza ilyen mértékben. "A keresleti sokk nehezén már túlvagyunk, de a visszaesés még folytatódni fog, azonban nem lesz olyan drámai, mint az elmúlt fél évben" - vélekedik.

Az OTP első embere kiemelte: a hazai bankszektor viszonylag gyorsan alkalmazkodott a válság miatt megváltozott körülményekhez, azonban a vállalatok hitelfelhasználása jelentősen visszaesett. Gyakran a hitelképes cégek és projektek is már csak nehezen jutnak forráshoz, ez pedig csökkentette a bankok hitelkihelyezését.

Időben jött a válság

"Fogalmazhatunk úgy is, hogy időben jött a válság, mert az elmúlt években sok esetben a magyar bankoknál is túl magas volt a hitelbiztosíték aránya" - fejtette ki az OTP elnöke. Sokszor elhangzott, hogy sebezhető a magyar bankrendszer a magas hitel/betét arány miatt, azonban a válság rávilágított arra, hogy nem mindig a betét a legjobb befektetés - fűzte hozzá Csányi. Éppen ezért szerinte nem feltétlenül rossz, ha ez az arány magas.

"Magyarországon a régióhoz képest jelentős a befektetési jegyek állománya, például ez is torzítja a hitel/betét arány megítélését. Egyébként a 150 százalék körüli arány uniós összehasonlításban sem kirívóan magas" - magyarázta az OTP vezére.

"Korábban többször bíráltak minket a túl magas kamatmarzs miatt, azonban az elmúlt hónapokban a források szűkössége rávilágított arra, hogy mégis szükség volt erre" - reagált az OTP-t ért bírálatokra a bank elnöke.

Csányi szerint a nemzetközi bankok magyar leányvállalatai számára az anyavállalati tőke most fontosabb, mint eddig bármikor. További jelentős különbség például az amerikai rendszerhez képest, hogy - mint mondta - itthon az adósok jelentős százaléka megbízható ügyfél. Magyarországon ugyanis korábban alacsony volt a hitelpenetráció, ezért a tengerentúlhoz képest kevésbé volt jellemző, hogy már megbízhatatlan adósok is kaptak hitelt.

Egy évig is elvannak forrás nélkül

"Az OTP-nek szerencsére nincs szüksége újabb forrásbevonásra, a tartalékolásból és a betétgyűjtésből származó összeg akár egy évre is elegendő új forrás nélkül" - emelte ki előadásában a bankár. Ez azért fontos, mert 2009-ben várhatóan nem lehet forrásbevonásra számítani, ugyanis a nagy nemzetközi bankoknak is problémáik vannak.

Csányi Sándor szerint az idei évre az lehet a jellemző, hogy a cégek a jelenleginél is nehezebben jutnak majd forráshoz a beruházások finanszírozásához - a tőkeerős vállalatok élveznek majd előnyt ezen a téren. Korábban voltak olyan európai országok, ahol a tőkeáttétel elérte a 25 százalékot is, ez a ráta most vélhetően csökkenni fog.

Az OTP elnöke szerint kismértékben azért a régiós bankok működési modellje is módosulhat majd a válság hatására, mivel a jövőben kevesebb forrásra számíthatnak például az anyabankoktól.

"A stabil, erős tőkehelyzet, a jó kockázatkezelés, illetve az ügyfelek bizalma biztosíthatja, hogy az OTP győztesen jöjjön ki a válságból" - vetítette előre a jövőt a magyar bank első embere. Hozzátette: ők már 2008 elején érezték, hogy baj lehet, ezért fogták vissza erőteljesen a hitelezést, csökkentették a kockázatokat, elkezdtek tartalékolni.

Előadása végén az OTP-vezér a McKinsey nemzetközi elemzőcég tanulmányát idézte, mely szerint a válság elmúltával a régió bankszektora ismét a legjobban teljesítők között lehet. Szerinte az OTP-re olyan hatással lehet majd a válság, hogy a jövőben földrajzilag és az ügyfelek tekintetében is sokkal fókuszáltabb lesz a tevékenysége, nagyobb hangsúlyt kap a kockázatkezelés és a költségkontroll. Megjegyezte azt is, hogy már most igyekeznek megszerezni a legjobb szakembereket, hogy a fellendülésre felkészüljenek.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!