A lényeges szigorításokat 2006-ban vezették be, az ettől kezdődő időszakban mintegy 200-250 milliárd forint többletbevétel keletkezett a feketegazdaság elleni küzdelem révén. Miután azonban a jogszabályok megsértői megtanultak együtt élni az új helyzettel, ezért az intézkedések további hozadéka fokozatosan lecsökkent, így további hosszú- és középtávú intézkedésekre lesz szükség, mondta el a pénteki sajtótájékoztatón Ligeti Csák, a bizottság elnöke.
Az építőiparban a legtöbb a feketemunkás
Az ellenőrzések tapasztalatai alapján elmondható, hogy bár csökkenő mértékű, de még mindig kiemelkedő szabálytalanság a feketefoglalkoztatás, emelte ki Pataky Péter, a bizottság egyik tagja. A szabályszegéssel érintett munkavállalók több mint harmada (38 százalék) bejelentés nélkül dolgozott. A visszaélések igen nagy része az alkalmi munkavállalói (AM) könyves foglalkoztatáshoz köthető. A munkáltatók sokszor elmulasztják kitölteni az AM-könyvet, megspórolják a közteherjegy formájában befizetendő járulékokat, emellett utólagos módosítására (radírozással, hőérzékeny tinta kimelegítésével) is akadt példa. E visszaélésekkel nem csupán súlyos munkaügyi sértést követ el a munkáltató, hanem közokirat-hamisítást is, figyelmeztet Pataky.
A legtöbb feketemunkás az építőiparban dolgozik, ám számuk 2007 óta csökkent. Az építőipar vállalkozóit tömörítő szervezet szerint ezen a területen nem elegendő az ellenőrzések gyakoriságának növelése, hanem az ágazat sajátosságait figyelembe vevő szabályozásra is szükség van.
Romlott viszont a tavalyi évben a vagyonvédelmi vállalkozások magatartása. A lebukott feketemunkások 13 százaléka ebben a szegmensben dolgozik, míg 2007-ben ez az arány csupán 9 százalék körül alakult. Még ennél is komolyabb növekedés tapasztalható a vendéglátóiparban. Tavalyelőtt az első kilenc hónap adatai szerint a feketefoglalkoztatás alig 5 százaléka esett erre az ágazatra, míg 2008 hasonló időszakában ez az arány már 15 százalékot tett ki.
A járulékbefizetéseket illetően elmondható, hogy növekedett a legális foglalkoztatás. Ez azonban annak is köszönhető, hogy 2007 áprilisa óta emelkedett a foglalkoztatottak és az egyéni vállalkozók száma. 2007-ben majdnem 132 ezer fő lépett be a társadalombiztosítás rendszerébe, számuk folyamatos növekedés mellett 2008 év végéig elérte a 250 ezer főt. A befizetett járulékok összege 2007 első tíz hónapja alatt 5,1 milliárd forint volt, ez az összeg 2008 novemberéig 5,5 milliárd forintra nőtt.
Az adóhatósági ellenőrzések 2008 végéig 468 milliárd forint nettó adókülönbözetet tártak fel, ami 31 százalékos bővülés az előző év hasonló időszakához képest. Az emelkedés betudható egyrészt az ellenőrzési hatékonyság javulásának is, de jelentheti a feketegazdaság újabb növekedését is, hangsúlyozta Fekete István bizottsági tag.
A revíziók száma meghaladta a 280 ezret. Az ellenőrzéshez kapcsolódó szankciók összértéke 304 milliárd forint, ami 43 százalékos növekedést mutat az előző évhez képest.
A számla-és nyugtaadási kötelezettség elmulasztása, feketefoglalkoztatás, valamint bizonylat nélküli áru miatt 2170 üzletet zártak be, és 378 estben került sor az adózó tevékenységének felfüggesztésére.
Sikk az adócsalás
Mint ahogy az mfor.hu arról korábban már beszámolt, az APEH 2008 végéig több mint hatezer vagyonosodási vizsgálatot fejezett be, és 32 milliárd forint adókülönbözetet állapított meg. Noha sokan úgy vélik, hogy adót csalni betyáros virtus, hosszú távon mégis kifizetődő a jogkövető magatartás, véli a bizottsági tag. Az adózás előmozdítása érdekében szerinte nem ártana létrehozni egy pozitív adós listát is, amelynek célja, hogy a tisztességes adófizetőt kevesebb hátrány érje például egy-egy kisebb értékű mulasztási bírság kapcsán, mint a notórius adócsalót.
A pénzmosáshoz kapcsolódóan 2008-ban átvett nyomozóhatósági jogkör alapján a Vám-és Pénzügyőrség 26 bűncselekményt derített fel, 15, 6 milliárd forint értékben. Egyebekben 36 ezer bűncselekményt és szabálysértésről rántották le a leplet, ezek összértéke 106 milliárd forint.
A feketegazdaság legkritikusabb területe azonban mind Magyarországon, mind az Európai Unió területén továbbra is az áfa-csalások köre, ezen belül i leggyakoribbak a körbeszámlázásos, illetve a láncügyeletek. Előbbi csalás tényállása alapján 2007-ben 24,6 milliárd forint adókülönbözetet jegyzőkönyveztek, míg 2008 végéig 18,9 milliárd forintot. 76 százaléka nagy forgalmat valló adózók köréből kerül ki. A láncügyletek terén, a tavalyi év során 43 esetben állapított meg a revízió egymilliárd forint feletti nettó adókülönbözetet, mondta el Fekete István.
A kedvező eredményekre áttérve a bizottság tagjai kiemelték, hogy néhány területen igen látványos a fehéredés. A gázár-támogatás esetében például az öt százalékos célzott ellenőrzés következtében az igénylők száma 2008-ra mintegy 20 százalékkal csökkent. Hasonlóan jelentős eredmény látszik a lakástámogatások igénybevételének ellenőrzése kapcsán is.
További kritikus pont azonban a korrupció, amelynek visszaszorítását elsősorban a közbeszerzési rendszer felülvizsgálatával lehetne elérni. E körben nagyobb figyelmet kellene szentelni a tartalmi felelősségnek, a beszállítói láncolat ellenőrizhetőségének, valamint az illegális foglalkoztatás visszaszorításának, tette hozzá Ligeti Csák.
Simon Rita
Menedzsment Fórum