Csökkenő kamatok, alacsonyabb érdeklődés júniusban
A legfrissebb jegybanki statisztika szerint, ahogy azt az egy hónappal ezelőtti cikkünkben előre jeleztük a piaci adatok alapján, júniusban korrekció következett be a banki hitelkamatok körében, és kismértékben csökkentek a kereskedelmi bankok által meghatározott hitelkamatok. Ez egyébként többek között azt is jelenti, hogy a lakáscélú hiteleknél a korábbi 11,43 százalék után 11,26 százalék volt júniusban az átlagos évesített kamatláb nagysága. A 3 havi BUBOR-hoz mért, bankok által alkalmazott kamatfelár így pedig a májusi 4,23 százalék után 4,06 százalékra mérséklődött. A 3 havi BUBOR mértéke a májusi 7,19 százalékos záró után lényegében 7,2 százalékon stagnált júniusban. (A júliusi záró 7,18 százalék, tehát továbbra is stagnál.)
A csökkenő kamat erősíti a bankok hitelezési piacra történő visszatérésének esélyét is; a kereskedelmi bankok a végtörlesztés végetérésével ugyanis elsősorban a forrásszerzésre fókuszáltak, mint új hitelek kihelyezésére. Lehet, hogy már a kínálati oldalon mutatkozik némi hajlandóság a hitelezésre, a keresleti oldal még mindig nem aktivizálja magát igazán, amit a számok is jól mutatnak.
Az ugyanis, hogy júniusban olcsóbbak lettek a hitelek, nem mutatkozik meg a felvett forinthitelek nagyságán, mivel lakáscélú hitelek esetében csökkent a havi felvett összeg előző hónaphoz képest. A lakáscélú hitelként felvett 11,2 milliárd 600 millióval marad el az előző havi 11,8 milliárdtól. A friss statisztika szerint viszont a júniusi összeg legalábbb még mindig felette van az áprilisi mélypontnak, amikor is mindössze 10 milliárd összegű hitelt vettek fel a háztartások.
Júniusban (mfor.hu szerk: lásd fent jelzett cikkünket) az általunk vizsgált és folyamatosan szemmel tartott piaci termékek körében alig tapasztaltunk változást, bár az a háztartások szempontjából kedvező irányú, vagyis csökkenés volt. Mindez visszatükröződik a friss jegybanki statisztikában is, hiszen a teljes hitelköltség mutató a lakáscélú hitelek esetében 12,08 százalék volt a májusi 12,27 százalék után.
Mi volt júliusban?
A PSZÁF adatbázisa, vagyis a piaci információk alapján az látszik, hogy júliusra vonatkozóan tovább csökkenő kamatokról fog beszámolni az augusztus végén megjelenő jegybanki statisztika. Az általunk vizsgált kereskedelmi bankok (CIB, Erste, Gránit, K&H, OTP, Raiffeisen és Unicredit) a piaci kamatozású hiteleik többségénél akár jelentős mértékű hiteldíj csökkentést hajtottak végre, amit az alábbi táblánk részletez. (Zöld kiemeléssel a csökkenéseket, pirossal pedig a növekedést jelöltük.)
Látható, hogy az Erste Bank, a Gránit Bank és a Raiffeisen egyaránt csökkentést eszközölt az ingatlancélú és a szabad felhasználású hiteleinél is, bár míg az Erste közel 2 százalékponttal vitte lejjebb a hitelköltséget, addig a másik két említett bank alig néhány bázispontos csökkentést hajtott végre. Ez azonban az egyes bankok konstrukcióinak képzeletbeli sorrendjén nem változtatott, hiszen ugyanaz a bank kínálja a legkedvezőbb kamatot az ügyfelei számára: ingatlancélú hitelnél ez az Unicredit, míg a szabad felhasználásúak esetében a Demján Sándor érdekeltségébe tartozó Gránit Banké a legalacsonyabb hitelköltség.
A kereskedelmi bankokhoz hasonlóan a takarékpénztárak is belendültek a kamatok változtatását illetően, hiszen míg júniusban senki nem döntött így, júliusban szintén az általunk vizsgált takarékok közül hárman határoztak a kamatcsökkentés mellett, bár itt mindannyian épp csak néhány bázispontos mérséklést hajtottak végre.
Mindezeknek megfelelően arra számíthatunk, hogy az augusztusban megjelenő MNB-statisztika a júniusi 11,26 százaléknál alacsonyabb kamatot közöl a lakáscélú hiteleknél. Innentől pedig ismét csak a lakosság hitelfelvételi hajlandóságának mértéke lesz kérdés.
Székely Sarolta
mfor.hu