3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2010 utolsó negyedévében mért 2,6 százalékos szezonálisan és naptárhatással kiigazított növekedés után az idei év első negyedévében csupán 2,2 százalékkal nőtt a magyar GDP.

A KSH és az Ecostat gyorsbecslése alapján Magyarország bruttó hazai terméke a kiigazítás nélküli (nyers) adatok alapján 2,4%-kal, a naptári hatás kiszűrésével 2,3%-kal növekedett 2011. első negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok alapján azonban az éves növekedés mértéke 2,2 százalékra mérséklődött a tavalyi utolsó negyedéves 2,6, illetve harmadik negyedéves 2,3 százalék után. (A nyers és a csak naptárhatással kiigazított adatok alapján nem beszélhetünk a gyorsulási ütem csökkenéséről, sőt ezekben az adatsorokban gyorsult a magyar gazdaság növekedése. Ugyanakkor az EU a szezonális és a naptárhatással is kiigazított adatokat publikálja, így ezért mi ezt emeltük ki.)

Negyedév per negyedév alapon a növekedés 0,7%-os volt, szemben a tavalyi negyedév 0,5, illetve a harmadik negyedév 0,8 százalékos bővülésével.

A külkereskedelmi adatok alapján valószínűleg a magyar export húzhatta, a kormányzati fogyasztás pedig csökkenthette a GDP növekedést, míg a fogyasztás stagnálhatott. (A beruházási aktivitásról nem merünk nyilatkozni, bár nem valószínű, hogy az idei első negyedévben erőteljesebben növekedett volna.)

A becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek.

A Takarékbank elemzője, Suppon Gergely a következő negyedévekben fokozatos gyorsulásra számít, véleménye szerint a második negyedévben várható fordulat a mezőgazdaság kibocsátásában, így a növekedés elérheti a 2,8%-ot, a harmadik negyedévtől a fogyasztás és a beruházások lassú élénkülése várható, míg a negyedik negyedévben a tavalyi alacsony bázis segíthet a további növekedésben, így rendre 3, ill. 3,8%-os növekedést vár.

A magyar mellett több európai ország statisztikai hivatala is ma publikálta első gyorsbecslését, ezek alapján a német GDP növekedés a vártnál lényegesen jobb lett, a szezonális kiigazítás nélkül az első negyedévben, éves összehasonlításban 5,2 százalékkal nőtt az Európai Unió legnagyobb gazdasága. Szintén a várakozásoknál lényegesen jobb adat látott napvilágot Romániában (1,6 százalék a 0,2-es várakozással szemben), míg a szlovák (3,5%) és a cseh (2,5) növekedés kissé haladta meg az előzetesen várt értékeket.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!