A KSH és az Ecostat gyorsbecslése alapján Magyarország bruttó hazai terméke a kiigazítás nélküli (nyers) adatok alapján 2,4%-kal, a naptári hatás kiszűrésével 2,3%-kal növekedett 2011. első negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok alapján azonban az éves növekedés mértéke 2,2 százalékra mérséklődött a tavalyi utolsó negyedéves 2,6, illetve harmadik negyedéves 2,3 százalék után. (A nyers és a csak naptárhatással kiigazított adatok alapján nem beszélhetünk a gyorsulási ütem csökkenéséről, sőt ezekben az adatsorokban gyorsult a magyar gazdaság növekedése. Ugyanakkor az EU a szezonális és a naptárhatással is kiigazított adatokat publikálja, így ezért mi ezt emeltük ki.)
Negyedév per negyedév alapon a növekedés 0,7%-os volt, szemben a tavalyi negyedév 0,5, illetve a harmadik negyedév 0,8 százalékos bővülésével.
A külkereskedelmi adatok alapján valószínűleg a magyar export húzhatta, a kormányzati fogyasztás pedig csökkenthette a GDP növekedést, míg a fogyasztás stagnálhatott. (A beruházási aktivitásról nem merünk nyilatkozni, bár nem valószínű, hogy az idei első negyedévben erőteljesebben növekedett volna.)
A becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek.
A Takarékbank elemzője, Suppon Gergely a következő negyedévekben fokozatos gyorsulásra számít, véleménye szerint a második negyedévben várható fordulat a mezőgazdaság kibocsátásában, így a növekedés elérheti a 2,8%-ot, a harmadik negyedévtől a fogyasztás és a beruházások lassú élénkülése várható, míg a negyedik negyedévben a tavalyi alacsony bázis segíthet a további növekedésben, így rendre 3, ill. 3,8%-os növekedést vár.
A magyar mellett több európai ország statisztikai hivatala is ma publikálta első gyorsbecslését, ezek alapján a német GDP növekedés a vártnál lényegesen jobb lett, a szezonális kiigazítás nélkül az első negyedévben, éves összehasonlításban 5,2 százalékkal nőtt az Európai Unió legnagyobb gazdasága. Szintén a várakozásoknál lényegesen jobb adat látott napvilágot Romániában (1,6 százalék a 0,2-es várakozással szemben), míg a szlovák (3,5%) és a cseh (2,5) növekedés kissé haladta meg az előzetesen várt értékeket.
mfor.hu