3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idén átlagosan 6,9 százalékkal növelték az alapbéreket, jövőre pedig 4,3 százalékos emelést terveznek azok a vállalatok, amelyek részt vettek a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK), valamint a Kienbaum Management Consultants közös bérezési felmérésében.

Vahl Tamás, a kamara elnöke a felmérést ismertető csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón elmondta: a vállalati versenyképesség és így közvetve az adott ország tőkevonzó képessége nagymértékben attól függ, hogy hozzáférhető-e a megfelelően képzett munkaerő a piaci viszonyoknak  megfelelő költségek mellett. Az elnök szerint Magyarország már régóta nem klasszikus "olcsóbéres" gazdaság, ugyanakkor a munkaerő-piaci feltételek szempontjából számos külföldi cégnek a termelékenység, a képzettség, a költségek és a szabályozási környezet megfelelő és vonzó arányát biztosítja.

A felmérés szerint a munkaerő-kínálatot a tavalyihoz hasonlóan jónak értékelik a válaszadók, ezen belül viszont a szakmunkások rendelkezésre állása érezhetően romlott.

A két szervezet a bérezési felmérést az idén immár 12. alkalommal végezte el, az idén 54 vállalat megkérdezésével. A megkérdezett cégek elsősorban német hátterű vállalatok, amelyeknél összesen mintegy 10 ezer dolgozó bérezésével kapcsolatos adatait elemezték.

Maria Smid, a Kienbaum közép-és kelet-európai bérezési gyakorlatát elemző szakértője arra hívta fel a figyelmet, hogy a bérezés nem csupán költségtényező, egyben alapvető vezetési és ösztönzési eszközrendszer. A szakértő szerint még látszik a válság hatása.

A felmérés szerint a vizsgált dolgozók kétharmada jövedelmének egy részét sikerhez kötött szempontok alapján kapja. Az ügyvezetők esetén ez a hányad eléri a 90 százalékot, de a szakirányú végzettségűek esetén is mintegy 75 százalékos. A mozgóbérelemek aránya a teljes javadalmazásból 12 százalék az ügyvezetőknél, és 7 százalék a szak- és fizikai munkások esetében.

Maria Smid elmondta: korábban a bérezés szempontjából Magyarország és Csehország nagyjából együtt mozgott. Most azonban Csehországban jobban nőttek a jövedelmek, jelenleg Magyarország közelebb áll Szlovákiához, mint Csehországhoz - tette hozzá.

A felmérés szerint a szakirányú végzettséggel rendelkező munkatársak átlagos teljes javadalmazása az idén 4,4 millió forint. A munkások teljes éves keresete átlagosan 2,4 millió. Az ügyvezetők és vezető beosztású munkavállalók esetében kiemelkedően nagy a vállalat méretének befolyása a javadalmazás mértékére. Egy nagyvállalatnál gyakran 60-70 százalékkal keresnek többet, mint egy kisebb vállalatnál dolgozó kollégáik. Az ügyvezetők teljes éves jövedelme az idén meghaladta a 25 millió forintot, tavaly 21,5 millió volt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!