3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kikerülhetetlen témává vált a davosi Világgazdasági Fórumon az amerikai gazdaság problémái. A politikusok többsége azt hangsúlyozta, hogy az amerikai gazdaságot még nem kell leírni, illetve, hogy világgazdaság egészét nem éri komoly megrázkódtatás. Ezzel szemben a jelenlévő bankárok sokkal sötétebb képet festettek.

Davosban ugyan Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter azt hangoztatta, hogy az amerikai gazdaság ellenálló, felépítménye egészséges és a jövőben is a (globális) növekedés motorja marad, egyebek között hála Bush elnök 150 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagjának, országa pénzügyminiszter-helyettese a folytatódó amerikai növekedésre vonatkozó próféciáját megtoldotta azzal, hogy mindezek mögött rejlenek kockázatok is.

Samuel Bodman amerikai energiaügyi miniszter felszólásában meg is jegyzett egyet ezek közül: az olajár magas szintjét, ami szerinte táplálja a recessziós félelmeket. Ennek előrebocsátása mellett közölte, hogy a stratégiai amerikai tartalékból nem fognak piacra dobni.

A nagy nemzetközi befektetési bankok képviselői nemcsak azt hangoztatták, hogy vitathatatlanul itt van az amerikai gazdasági visszaesés, hanem arra is céloztak, hogy ez másokat, Európát sem kíméli. Egyesek ugyanakkor hívták fel a figyelmet arra, hogy az amerikai gazdaság lassulását a világgazdaság egésze tudja enyhíteni, Kudrin orosz pénzügyminiszter szerint például a nagy orosz arany- és valutatartalékok.

Davosban többen azonban már a bekövetkezett gazdasági lefékeződés okán adtak hangot félelmüknek. A legfejlettebb ipari országok csoportját tömörítő OECD főtitkára, Angel Guirria azt mondta: az Európai Központi Banknak figyelembe kell vennie egy "éles" visszaesés kockázatát a gazdasági növekedésben, ami jövőbeli kamatdöntését illeti.

Jelen van az eseményen a magyar kormányfő is, aki újságíróknak arról nyilatkozott, hogy szerinte Kelet-Európa gazdasági növekedését is lefékezi az idén az amerikai gazdaság lassulása, jóllehet a térségben nem lesz recesszió. Gyurcsány Ferenc - akit az AP idézett - megjegyezte, hogy a kelet-európai lassulás okán Magyarország gazdasági növekedésének üteme az idén akár egy százalék alá is eshet.

A hírügynökség tudósítása szerint a magyar kormányfőt emellett elsősorban Európa erős orosz energiafüggősége foglalkoztatta a NIS szerb olajipari monopolvállalat készülő többségi eladása kapcsán az orosz Gazprom vállalatnak. Gyurcsány Ferenc szerint "feladatunk a függőség jelenlegi szintjének csökkentése" - idézte az AP.

A vevők piaca nagyon széttöredezett, szerinte ezért nagyobb integrációra lenne szükség a vásárlók között, mert így közösen tudnának fellépni Oroszország irányában. Megjegyezte, hogy az OMV és a Mol esetében az integrációnak nem bekebelezéssel, hanem közösen kialakított hosszú távú elképzelésekkel kell formát adni. Utalt azokra a magyar félelmekre is, hogy az OMV túl közel van a Gazpromhoz, és ez "eggyel több ok arra, hogy igen-igen óvatosak legyünk" az OMV Molnak tett ajánlatával kapcsolatban - idézte az AP a magyar kormányfőt.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!