3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mivel a rezsicsökkentés második körének hatása túlnyomó részben decemberben fog megjelenni a statisztikában, így jó esély van rá, hogy az év utolsó hónapjára az éves szintű pénzromlás mértéke gyakorlatilag nulla legyen Magyarországon.

November elsejétől újra, ezúttal 11,1-11,1 százalékkal csökkent a villamos áram, a vezetékes gáz és a távfűtés ára. A fogyasztók azonban novemberben ebből csak a távfűtés árának csökkenését tapasztalhatták meg, 8,5 százalékos mértékben. A gáz és a villany a novemberi kiszámlázott tételek alapján mindössze 1, illetve 0,2 százalékkal csökkent. Ez pedig azt jelenti, ha maradéktalanul megvalósul ezeknél a termékeknél az elfogadott újabb árcsökkenés, akkor decemberben a rezsicsökkentés harmadik köre újabb 0,8 százalékkal fogja csökkenteni a fogyasztói kosár árszintjét.

Mivel novemberben az éves összevetésű pénzromlás 0,9 százalék volt, így minden egyéb változatlansága mellett év végére lenullázódhat a magyar infláció. A január óta kimutatott havi KSH-adatokból és a rezsicsökkentés második körének hatásából (-0,8 százalék) 0,08 százalékos éves pénzromlást lehet kiszámolni, ami gyakorlatilag nulla.

Elméletünk helyességét a hamarosan publikálásra kerülő Eurostat-adatok tudják majd alátámasztani, mivel módszertani eltérések miatt az európai statisztikai hivatal már az életbe lépés napjával elszámolja az árváltozásokat, míg a KSH a számlán ténylegesen megjelenő számokat veszi figyelembe. Mivel a novemberi fogyasztás csak a december gáz- és a villanyszámlákon fog megjelenni, ezért a késleltetett hatás.

A többi termékkör esetében novemberben lényegesen kisebb változásokat láthattunk, mint a háztartási energia és fűtés csoportjánál. A legnagyobb emelkedést a szeszes italok és dohányáruk termékkörben láthatunk, 1 százalékosat októberhez képest, amelyért elsősorban a dohányáruk 2,1 százalékos drágulása a felelős. Így július óta 12 százalékkal drágult a cigaretta, és a folyamatnak valószínűleg még nincs vége, hiszen a jegybank nyáron 16 százalékos drágulást vetített előre.



Jó hír viszont a banki szolgáltatásokat igénybe vevőknek, hogy novemberben megállt a tranzakciós illeték áthárítása miatt szeptemberben 13,7, októberben 5,7 százalékkal megugró pénzügyi szolgáltatások drágulása, novemberre "mindössze" 0,8 százalékot jegyzett fel a KSH.

Novemberben egyébként októberhez képest 5 százalék feletti árváltozást csak a távfűtés esetén mutatott ki a statisztikai hivatal, így az árak szempontjából "kvázi" csendes hónapunk volt.

A KSH-adatok kapcsán még érdemes megjegyezni, hogy az élelmiszerek és az energiatermékek nélkül számított maginfláció 0,4 százalékponttal nőtt, és éves szinten 3,5 százalékon állt novemberben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!