A 3300 tagot tömörítő reprezentatív szakszervezet szerint diszkriminatív, hogy a Vám- és Pénzügyőrségnél dolgozó 5800 hivatásos pótléka - bár ugyanazt a munkát végzik - kevesebb, mint amit a többi fegyveres szerv tagjai kapnak.
Holecz Gábor rámutatott arra: 2006-ban a választások miatti kiélezett helyzetben az érdekképviselet elfogadta a Pénzügyminisztérium ajánlatát és visszalépett a demonstrációtól azzal, hogy a pótlékokat idővel rendezik. Ez azonban a mai napig nem történt meg.
Mint elmondta, a vámosok nyomozati pótléka mindössze húsz százalék, miközben a rendőr nyomozók 65 százalékot kapnak. Emellett a közterületi szolgálatot ellátó vám- és pénzügyőrök nem kapják meg azt a 45 százalékos közterületi pótlékot, amit a rendőrök igen. Nem részesül különleges bevetési pótlékban a Merkúr bevetési egység sem, ellentétben a rendőrség hasonló szervezeteivel. A közalkalmazotti állományt is hátrányosan megkülönböztetik, például nem kapnak lakhatási támogatást, illetve nem tették adómentessé a ruhapénzüket - közölte.
Holecz Gábor úgy fogalmazott: "Ha a vám- és pénzügyőrség összlétszámát nézzük, akkor minden egyes testületi tag 181 millió bevételt hozott az államkasszába. Ha ezt a közvetlen ellenőrzőkre, azaz a végrehajtó állományra vetítjük, akkor ez az adat elérheti az ötszázmilliót fejenként. Ehhez képest morzsa, amit kérünk" - jelentette ki.
"A Pénzügyminisztérium elismeri, hogy a pótlékokat rendezni kell. A rendezésnél, az összehasonlításnál azonban azt is figyelembe kell venni, hogy a vám- és pénzügyőrségnél olyan érdekeltségi rendszert működtetnek, amely jelentősen meghatározza a jövedelmi viszonyokat" - tudatta a minisztérium sajtóosztálya.
A tárca szerint nem segíti elő a helyzet rendezését a kilátásba helyezett demonstráció. "A rendezés jelentős részben jogszabálymódosítást igényel, s ezt elsősorban szakmai munkával, többoldalú egyeztetésekkel lehet előkészíteni" - tette hozzá.
A minisztérium kitért arra, hogy még a héten további megbeszélést tartanak a szakszervezet konkrét javaslatairól.