A mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak száma májushoz képest 125 ezer fővel csökkent júniusra, ami azonban önmagában torz képest fest az amerikai munkaerőpiacról, áll az Equillor elemzésében. Az USA-ban idén tartják meg a tízévente esedékes népszámlálást, amihez a szövetségi kormányzat több százezer ideiglenes munkavállalót állít munkába. A népszámlálás kezdetekor ezek a dolgozók még fölfelé torzították a foglalkoztatottsági adatokat, júniusra azonban megkezdődött ezen munkavállalók fokozatos elbocsátása. Erre utal, hogy májusban még hivatalosan 573,779 főt foglalkoztatott az amerikai állam a népszámlálás keretében, míg ugyanez a szám júniusra 344,157 főre olvadt. Vagyis nagyságrendileg 230 ezer fővel csökkent a népszámlálás érdekében foglalkoztatottak száma júniusra, ugyanakkor még mindig 344 ezer olyan munkavállaló van, akiknek az elbocsátása még komoly lefelé mutató nyomást fejthet ki az amerikai munkaerőpiacra.
A torzító hatást kiszűrendő, 2010-ben érdemesebb a magánszektorban foglalkoztatottak számának alakulását nyomon követni, tekintve, hogy az nem tartalmazza a népszámláláshoz felvetteket. A magánszektorban dolgozók száma júniusban 83 ezer fővel nőtt, ami azért nem sokkal jobb a kiábrándító májusi adatnál, amikor egy hónap alatt ”csupán” 41 ezer új állás jött létre a világ legnagyobb gazdaságában, ha a mezőgazdaságban és a népszámlálás során felvetteket nem tekintjük. A várakozások itt meglehetősen széles skálán mozogtak, ahogy azt megszokhattuk: a Bloomberg által készített felmérésben részt vevő 50 elemző 12 ezer és 200 ezer fő közötti várakozást adott meg, ezek középértéke 110 ezer fő volt. A tényadatok fényében a legtöbb piaci vélemény szerint is csak annyi bizonyos, hogy a 2010 eleji munkaerőpiaci adatoknak köszönhetően a befektetők egy ”álomvilágban éltek”, mivel abba a hitbe ringatták magukat, hogy az amerikai gazdaság stabil, és fenntartható növekedési pályára állt. Ahhoz azonban, hogy ezt lehessen állítani, havi átlagban minimum 150-200 ezer új állásnak kellene létesülnie az USA-ban.
A munkanélküliségi ráta közben 0,2 százalékkal 9,5 százalékra zsugorodott júniusban, ugyanakkor várhatóan 2010 egészében továbbra is magas, 9 százalék fölötti értékeket fogunk látni. Ennek oka, hogy a válság nyomán munkáját elvesztett több mint 8 millió fő egy része kezd visszatérni a munkaerőpiacra és magát munkakeresőként regisztrálva ismételten visszakerül az állami statisztikákba. A munkanélküliség csökkenése júniusban azonban mindenképpen a meglepetés kategóriájába tartozik.
Érdekes, ugyanakkor előre kalkulálható folyamat bontakozik ki a heti munkaórák számát illetően. A munkaerőpiaci válság csúcsán, 2009 őszén 33,7 órát dolgoztak átlagosan az amerikai munkavállalók. Ez idén júniusra 34,1 órára emelkedett – igaz májusban 34,2 óra volt még –, amiből az következik, hogy a munkáltatók előbb a meglévő dolgozóktól követelnek hosszabb munkavégzést, és majd, csak ha biztosabbnak látszik a fogyasztói költekezési hajlandóság, akkor kezdik el új munkavállalók felvételét.
Az Equillor elemzői szerint a mai adatok is rávilágítanak arra, amit az elmúlt napokban több makroadat (heti friss munkanélküliek száma, ADP foglalkoztatottság alakulása, stb.) is megerősített már, hogy az amerikai gazdaság és ezen belül a munkaerőpiac kilábalása korántsem zajlik olyan kiegyensúlyozott ütemben, mint azt a piacon árazták. Többek között ennek is köszönhető az amerikai részvénypiaci indexek elmúlt napokban látott lecsorgása. A korábbi ”kincstári optimizmus” kezd kiárazódni a piacból. Rövid távon a mai kereskedésre kissé negatívan hathatnak az adatok, tekintve, hogy a vártnál gyengébb lett a piac által leginkább várt magánszektort lekövető adat.
Hosszabb távon az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatpolitikája szempontjából egyáltalán nem irreleváns például, hogy milyen adatok érkeznek, hiszen a Fed retorikájából következtetve kijelenthető, hogy az első kamatemelés az USA-ban akkor következhet be, amikor már több egymást követő hónapban is stabilan nőtt a foglalkoztatottak száma. Ez a stádium azonban az Equillor várakozásai szerint, hacsak az európai adósságválság és a kínai monetáris szigorítás nem fejt ki tartósan negatív hatást az amerikai gazdaságra, akkor 2010 végén, 2011 elején érkezhet el.
Menedzsment Fórum