Varel Freeman, a tágabb értelemben vett Kelet-Európa átalakulási folyamatának segítésére 1991-ben létrehozott bank alelnöke kijelentette: az elfogadott új finanszírozások összértéke a közgyűlés végéig hozzávetőleg 2,3 milliárd euró lesz.
Freeman szerint az EBRD "jó úton halad afelé", hogy teljesítse az idei év egészére kitűzött 7 milliárd eurós rekord finanszírozási célt.
A bank már a februárban ismertetett éves eredmény-beszámolójában közölte, hogy tekintettel a súlyos válságra, tavalyi vesztesége ellenére 2009 egészében is rekordösszeget, hozzávetőleg 7 milliárd eurót helyez ki befektetések és hitelek formájában a tevékenységi területéhez tartozó feltörekvő gazdaságokba, a 2008-ban nyújtott 5,1 milliárd eurós finanszírozás után.
A pénteki tájékoztató szerint az idén eddig jóváhagyott új EBRD-támogatások mintegy 60 százaléka, 1,4 milliárd euró közvetlenül a válság kelet-európai hatásainak enyhítését szolgálta.
Ebből 800 millió eurót a térség bankrendszere kapott befektetések formájában, biztosítandó a kis- és középvállalati szektor finanszírozásának folyamatosságát.
Az EBRD már a múlt héten bejelentette, hogy az UniCredit bankcsoport nyolc kelet-európai - köztük magyarországi - érdekeltségében hajt végre összesen 432,4 millió euró befektetést.
Az UniCredit magyarországi részlege 50 millió euró EBRD-tőkét kap a kis- és középvállalati hitelezés támogatására. A londoni bank befektetését más kelet-európai országokban lízingfinanszírozásra, energiahatékonysági beruházásokra, illetve tőkepótlásra is lehet használni.
Az olasz-német-osztrák UniCredit a legnagyobb bankcsoport Közép- és Kelet-Európában: a cégnek 19 országban összesen több mint négyezer fiókja működik.
A csoport hozzávetőleg 10 milliárd euró befektetést hajtott végre ezekben az országokban, lakossági hitelállománya 85 milliárd euró körül jár.
Az EBRD közgyűlésének pénteki nyitónapján elmondták azt is: a bank az idén eddig 330 millió euró válságfinanszírozást nyújtott közvetlenül a működési országok vállalati szektorának, segítve a térségi cégek rövid távú refinanszírozási igényeinek kielégítését és a folyó beruházási programok végigvitelét.
Közvetlenül az idei londoni közgyűlés előtt az EBRD aláírta első törökországi programját is, 45 millió euróval támogatva az ország legnagyobb szélerőművének beruházását.
Törökország tavaly csatlakozott az EBRD által finanszírozott országcsoporthoz.