Az Országgyűlés hétfőn voksol másodszorra az egészségbiztosítási törvényről, amelyet várhatóan a kormánypárti többség újra megszavaz. A Parlament 2007. december 19-én egyszer már szavazott a törvényről, amit azonban Sólyom László Köztársasági elnök nem írt alá, hanem visszaküldte újratárgyalásra. Az elnök a törvény egyes elemeinek újragondolását, a társadalmi kontroll, illetve a garanciális elemek megerősítését kérte.
Úgy tűnik, hogy a nagyobbik kormánypárt részben megfogadja a köztársasági elnök indítványait, hiszen az MSZP-frakció 12 módosító indítvány benyújtását támogatja az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényjavaslathoz - jelentette ki a napokban Kökény Mihály, az MSZP egészségügyi szakpolitikusa. A szocialista képviselőcsoport úgy döntött, hogy a vizitdíjjal és a kórházi napidíjjal összefüggésben nem nyújt be módosító indítványt. Kökény Mihály kitért arra, hogy a módosító indítványok megfelelnek a köztársasági elnök elvárásainak, és a törvény eredeti céljával összhangban a garanciális elemeket, a társadalmi kontrollt erősítik.
Az újratárgyalás körüli egyeztetések azonban most sem zajlottak le egyszerűen a szocialisták berkeiben. A párt képviselői mintegy harminc módosító indítványt készített, ezek között szerepel Tóth Károly javaslata a vizitdíj megszüntetéséről, illetve a pénztárak irányító testületeinek összetételéről. A frakció vezetése ugyanakkor úgy döntött, hogy csak tizenkét indítványt támogat.
Szakszervezetek így sem támogatják
Az egészségbiztosítási törvényhez benyújtott MSZP-s módosító indítványok nem korrigálják annak hibáit, nem reagálnak a társadalom által megfogalmazott kritikára - közölte Cser Ágnes Szegeden. "Megdöbbentően lenézik a választópolgárokat" - mondta az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke. Ha a törvény preambulumában az szerepel, hogy egybiztosítós egészségbiztosítás működik majd egészségpénztárakkal, attól a rendszer még nem lesz társadalmi egészségbiztosítás. Ha a szolgáltatásokat már nem a társadalombiztosítási intézményrendszer nyújtja, hanem megjelenik a profitérdekeltség, a tőke, akkor egyértelmű, hogy a rendszer nem lesz nemzeti hatáskörben működő társadalombiztosítás – fogalmazott az érdekképviseleti vezető.
Fidesz erről is népszavazást kezdeményezhet
Répássy Róbert szerint még nyitott kérdés, hogy a Fidesz ismét név szerinti szavazást kezdeményez-e az egészségbiztosítási törvényről, ahogyan a december 18-i első szavazásnál tette, illetve, hogy a törvényt megerősítő népszavazási kezdeményezés esetében is élnek-e ezzel a lehetőséggel. A politikus ugyanakkor előrebocsátotta, hogy a Fidesz várhatóan kötelező részvételt ír elő a frakciótagoknak mindkét szavazásnál.
Gaskóék már gyűjtik az aláírásokat
A civil szervezetek 359 ezer aláírást gyűjtöttek össze annak érdekében, hogy az emberek népszavazáson döntsenek arról: akarják-e az üzleti érdekeltségű biztosítók részvételét az egészségbiztosítási rendszerben - jelentette be Gaskó István, az aláírásgyűjtést koordináló Liga Szakszervezetek elnöke vasárnap. "Példa nélküli ez a társadalmi összefogás, komoly népmozgalom alakult" - fogalmazott, utalva arra, hogy ennyi aláírást eddig csak parlamenti pártoknak sikerült összegyűjteniük. A Liga elnöke hozzátette: az aláírásgyűjtést folytatják - erre lehetőségük is van április 12-ig.