Mint lapunk beszámolt róla, a kórházak adóssága annak ellenére nem ment 17,5 milliárd forint alá tavaly év végén, hogy a kormány 54,6 milliárdos konszolidációról döntött az ősszel. Vagyis nagyon úgy tűnik, a rendszer újratermeli a fedezetlen számlákat.
Lázár János szerint valóban vannak gondok e téren. Eredménynek tekinti, hogy évről évre csökken a konszolidációra fordított összeg – korábban 70 milliárdot költött erre a kormány -, de ettől még fennáll a finanszírozási anomália.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta az mfor-nak, hogy az idén áprilisi választás után az új kormánynak át kell néznie a kórházak finanszírozását, fel kell tárnia a területi különbségeket és meg kell szüntetnie a 20 éve meglévő egyenlőtlenségeket.
Lázár egy példával szemléltette, hogy mitől keletkezhet hiány az intézményekben.
Mint mondta, tud olyan fővárosi kórházról, ahol havi 2 millió forintos fizetésért sem találnak vezető orvost a szülészetre.
Van, ahol meg az okoz dilemmát a menedzsmentnek, hogy annyi pénzért, amennyit a törvény adta keretek közt nyújtani tudnak, nem akad radiológus. Két és félszeres bérért már igen, de ebben az esetben valahogy ki kell gazdálkodni a többletet. Ha nincs más lehetőség, akkor a dologi kiadásokra szánt összegből kell lecsípni annyit, hogy meg tudják fizetni a szakembert.
Ez pedig azt jelenti, hogy nem lesz fedezet a betervezett dologi kiadásokra. Lázár szerint ebben az esetben az igazgató igyekezett a kórház érdeke szerint eljárni – betölteni egy kulcsfontosságú posztot – de ennek az ára az, hogy nem, vagy csak részben tudja kifizetni a beszállítóját. A probléma tehát összetett, nem lehet általánosságban hanyag vagy gondatlan gazdálkodásról beszélni a kórházak eladósodása kapcsán.
A minisztert kérdeztük a budapesti kórházfejlesztési programról is. Lázár elmondta, hogy már zajlik a budai új szuperkórház tervezése. Az engedélyekkel nincs probléma, a vita inkább arról szól, hogy milyen tartalommal töltsék meg a projektet. Az biztos, hogy 1000-1200 ágyas kórház épül mintegy 150 milliárd forintból, de arról még nem született döntés, hogy milyen kiemelt ellátásokat nyújtson, és legyen-e például oktatói funkciója is. A projekt menedzselésére miniszterelnöki biztos neveztek ki a Szent Imre Kórház vezetője, Bedros J. Róbert személyében. Lázár szerint minimum 4 év kell a kórház felépítéséhez.
Baka F. Zoltán
mfor.hu