4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Alig tudott profitot termelni a magyar biztosítási szektor július és szeptember között, azonban még így is jobban teljesített, mint tavaly, amikor ebben az időszakban veszteségesek voltak a társaságok - derül ki a legfrissebb adatokból. Tavalyhoz képest a befektetéshez kötött életbiztosítások díjbevétele esett vissza leginkább, a lakásunkat viszont magasabb értékben biztosítottuk, mint egy éve. Mfor.hu-háttér.

Idén is eltűnt a nyereség nagy része

Az év első kilenc hónapjában 17,21 milliárd forintos adózott eredményt ért el a hazai biztosítási szektor, ami 5,2 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál - derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által közölt adatokból. A javulás egy része az alacsonyabb adófizetési kötelezettségnek volt köszönhető, egyébként minimális az eltérés a 2011-es év hasonló időszakához képest. A harmadik negyedévben a biztosítók adózott eredménye alig haladta meg az egymilliárd forintot, de ez egyfajta szezonalitásnak tudható be, hiszen mindig az év második fele szokott gyengébb lenni a szektor számára.

Az eredményt részletesebben vizsgálva az derül ki, hogy az nagyrészt a díjbevételek éven belüli egyenlőtlen lefutásával magyarázható, de erre a normális szezonalitásra később még visszatérünk. A többi tényezőben nagyjából egyenletesen alakul a biztosítótársaságok kiadási és bevételi oldala. A kiadások közül a legjelentősebb a károk ráfordítása, mely az első negyedéves 147,1 milliárd és a második negyedéves 134 milliárd után a harmadik negyedévben 123,7 milliárd forintot tett ki. Ennek legnagyobb része, közel kétharmada az életbiztosításokhoz köthető. A kárkifizetések az első kilenc hónapban 5,4 százalékkal növekedtek a tavalyi év hasonló időszakához képest.

Egyenletes lefutás tapasztalható a biztosítók nettó működési költségeinek terén is, hiszen az első negyedévi 48,1 milliárd forint után a második negyedévben 48,2 milliárdot, majd a harmadik negyedévben 47,7 milliárd forintba került a működés a PSZÁF statisztikája szerint.

A fentiek alapján a biztosítástechnikai eredmény az első negyedéves 13,1 milliárd forint után a második negyedévben 7,6 milliárd forint, majd a harmadik negyedévben már csak 0,8 milliárd forint volt. A biztosítók adózás előtti eredménye az idei év első kilenc hónapjában 21,6 milliárd forint volt, ami kevesebb mint két százalékkal haladta meg a tavalyi év hasonló időszakát, az adózott eredmény ennél nagyobb arányú növekedése annak volt köszönhető, hogy a vizsgált időszak adófizetési kötelezettsége 4,81 milliárd forintról 4,368 milliárdra csökkent.

Nem mennek az életbiztosítások

A biztosítási szektor díjbevételei hagyományosan két részre oszthatók: az életbiztosítási ág az év első kilenc hónapjában 300,3 milliárd forintos bevételt hozott a társaságoknak, ami 8,3 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Ezzel szemben a nem élet-ág 285,7 milliárd forintos díjbevétele mindössze 1,9 százalékkal volt alacsonyabb a tavalyi első három negyedév adatánál. A vizsgált időszakon belül a bevételek eloszlása hagyományosan nem egyenletes, hiszen az éves díjfizetés miatt az első negyedévben fizetik be a legtöbb díjat az ügyfelek, ez okozza a biztosítók eredményének szezonális változását.

Idén az életbiztosítási üzletág az első negyedévi 120 milliárd forintos díjbevétel után a második és a harmadik negyedévben is nagyságrendileg 25 százalékkal kisebb, 90 milliárd forint körüli bevételt generált. A nem életbiztosítási ág esetében is megfigyelhető hasonló tendencia, az első három hónap 119 milliárd forintos díjbevétele után a második negyedévben 79,3 milliárd, a harmadik negyedévben pedig 87,1 milliárd forint volt a díjbevétel.

A fentiek miatt érdemes a harmadik negyedéves számokat az előző év hasonló időszakához hasonlítani, hiszen így kikerülheti a szezonalitás torzító hatása. Az életág esetében a július és szeptember között realizált bevétel 9,7 százalékkal maradt el a tavalyitól, míg a nem életbiztosítási ág díjbevétele mindössze 2,9 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbihoz képest.

Ha a díjbevételeknek is jobban a mélyére nézünk, akkor az derül ki, hogy életbiztosítási ág esetében a csökkenés nagyrészt a befektetéshez kötött életbiztosításoknak köszönhető, melyek a tavalyi 221 milliárd forint után most mindössze 194,1 milliárdos bevételt hoztak a szektornak. A nem életbiztosítási ág esetében a gépjármű-felelősségbiztosításokat érdemes kiemelni, melyek bevétele több mint tíz százalékkal csökkent egy év alatt, ugyanakkor például tűz- és elemi kockázatokra a tavalyi 68,4 milliárd forinttal szemben most 72 milliárd értékben biztosítottuk lakásunkat.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!