5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egészen más dolog arról beszélgetni a vasárnapi bevásárlás közben, hogy „március 15-től ezt már nem tehetjük meg”, mint a törvény hatálybalépését követően rádöbbenni, hogy mit is jelent ez a gyakorlatban.

Ha tippelnem kéne, akkor jövő vasárnaptól sok családnál hangzanak majd el az „ugorj le a….” „menjünk el a…” kezdetű mondatok, amelyek úgy végződnek, hogy „ja mégsem: szabad vasárnap”. Idő kell ugyanis, hogy a fogyasztói társadalom tagjaként megszokjuk a korlátozást.

Aztán eljön a jó idő, a hétvégi utazások, és a családok akik megszokták, hogy a pihenésből hazatérve, vasárnap este töltik meg a hűtőszekrényt a közeli bevásárlóközpontban most kénytelenek lesznek szombaton megszakítani a közös programot – amelyre hivatkozva a törvény megszületett - és persze a zsúfolásig megtelt üzletekben megvenni a következő heti betevőt, nem beszélve arról, hogy még a hűtést is meg kell oldani valahogy.

Mikor pedig szeretnénk venni egy új éjjeliszekrényt, azt is vagy hétköznap vesszük meg munka után, vagy megkockáztatjuk a szombatot, de akkor megvan az esélye annak, hogy még a parkolóig sem jutunk el.

Biztos vagyok abban is, hogy a kisgyerekes családok, ahol pont szombat este fogy el a pelenka, értékelni fogják a „textilpelenkázás” retró élményét, hiszen dédanyáink sem tettek másként, mégis felnőttek a gyerekek. Persze ne aggódjunk, hiszen biztos lesz lehetőségünk megvenni egy családi kisboltban vagy patikában másfélszeres áron, pörgetve a hazai kiskereskedelmet.

Mindez ma még csak papíron létezik, de jövő héttől mindenki a saját bőrén is tapasztalhatja. Persze lehet legyinteni, hogy ez csak szervezés és egy kis odafigyelés kérdése, de az emberek már csak úgy működnek, hogy szeretik maguk eldönteni, miként töltik a szabadidejüket. Eddig ha a kormány túlontúl belemászott a magánéletükbe, például megmondta, hogy hol vehetnek dohányárut, akkor sokan a csempészethez fordultak, ha pedig fizetőssé tett eddig ingyenesen használható utakat, akkor – igazolhatóan – nem kevesen kerestek alternatív megoldásokat.

Persze most is sok kereskedelmi lánc próbál meg a jogszabályok betartásával mégis nyitva maradni, a kormányt nem olyan fából faragták, amely csak úgy hagyja, hogy ne templomba, vagy kirándulni járjunk. Így marad majd az alkalmazkodás a megváltozott körülményekhez, nemtetszésünket pedig csak a szavazófülkékben nyilváníthatjuk ki.

Mik a tények eddig?

A parlament tavaly december 16-án szavazta meg a vasárnapi pihenőnap bevezetését, március 15-től a hét utolsó napján nem lehet majd dolgoztatni a kereskedelemben. A jogszabályban kivételként rögzítették, hogy az adventi időszakban és az év egy szabadon választható vasárnapján nyitva lehetnek az üzletek.

A törvény azzal kapcsolatban is több kivételt tartalmaz, hogy mely boltok lehetnek nyitva vasárnaponként, így például a 200 négyzetméternél kisebb üzletek kinyithatnak a hét utolsó napján, de csak a tulajdonos vagy családtagja dolgozhat azokban.

A kizárólag pékárut és tejterméket értékesítő üzletek vasárnap és munkaszüneti napokon 5 és 12 óra között lehetnek nyitva, az újságosok és a virágüzletek 6-tól 12-ig, a sportlétesítményekben lévő boltok pedig e napokon a sportrendezvények ideje alatt tarthatnak nyitva.

A törvény hatálya emellett nem terjed ki a gyógyszertárak, a benzinkutak, a reptéri boltok, a vasúti és autóbusz-pályaudvarokon lévő üzletek nyitva tartására, a büntetés-végrehajtási intézetekben, egészségügyi intézményekben és katonai objektumokban folyó kereskedelmi tevékenységre, valamint a piacokra, vásárokra sem.

A tilalom nem vonatkozik továbbá a kereskedelmi jellegű turisztikai és a kereskedelmet kiszolgáló szolgáltatási tevékenységre, a szálláshelyen végzett kereskedelemre, a vendéglátásra, a világörökségi területen található üzletekre, valamint a kulturális tevékenységet és a fürdőszolgáltatást kiszolgáló kereskedelemre sem.

A Magyar Bevásárlóközpontok Szövetsége szerint a hazai bevásárlóközpontok nagy többsége március 15. után is fogadja a látogatókat vasárnaponként, a törvény előírásainak betartása mellett. Azok a bevásárlóközpontok biztosan kinyitnak továbbra is, amelyekben működik mozi, de az elmúlt napok egyeztetései alapján úgy tűnik, hogy egyre több olyan létesítmény is fogadja majd a látogatókat, ahol nincs. A kinyitó plázákban található éttermek, kávézók, valamint azok a szolgáltatók és kereskedelmi üzletek is kinyitnak, amelyek nem esnek a törvény hatálya alá. A szövetség tájékoztatása szerint a 22 budapesti bevásárlóközpontból csak nyolcban nincs mozi, vidéken a 28 plázából kilenc üzemel mozi nélkül.

A szervezet információi szerint a fővárosiak közül négy olyan bevásárlóközpont is kinyit, ahol nem üzemel mozi, vidéken pedig hat tervezi, hogy nyitva tart vasárnaponként. Valószínűleg szombatonként nagy zsúfoltságra kell készülni. Egyebek mellett emiatt is tervez több bevásárlóközpont hosszabbított nyitva tartást, elsősorban csütörtökön, pénteken és szombaton.

Jellemzően az esti nyitva tartást hosszabbítják meg egy órával, így Budapesten általában este 9 helyett 10 óráig várják a vásárlókat, míg vidéken az eddigi este 8 helyett 9 óráig lesznek nyitva. A vidéki plázák esetében felmerült a reggeli korábbi nyitás is. A bevásárlóközpontok üzemeltetői több helyen még egyeztetnek a bérlőkkel a nyitva tartásról.

Várhatóan a jövő héten jelenik meg a vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló törvényhez kapcsolódó kormányrendelet. A kormány jelenleg nem lát olyan okot, amely a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló törvényben foglalt kivételek bővítését kormányrendeleti szinten indokolja, ezért a kabinet egyelőre olyan rendeletet alkot, amely nem ad lehetőséget a főszabálytól eltérő nyitvatartási szabályok rögzítésére.

mfor.hu/MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!