Az OTP csoport 2012 utolsó negyedévében 26,1 milliárd forintnyi konszolidált számviteli eredményt ért el. Bár a bankcsoport kamateredménye, a szolgáltatási díjakon realizált bevétele, és a működési költségei is jobban alakultak a vártnál (sorrendben +0,9, +1,2, illetve -1,7 százalék), a hitelezési veszteségek újabb meglódulásának köszönhetően a profit lényegesen kisebb lett a portfolio.hu 30 milliárdos piaci konszenzusánál. A gyengébb eredmény elsősorban a 70,3 milliárdra rugó hitelezési veszteség "számlájára írható", amely 2010 negyedik negyedéve óta a legmagasabb. Így eredmény szempontjából még nem lehet "kiaknázni" azt a komoly tartalékot, amelyre Bencsik László utalt a harmadik negyedéves jelentést bemutató sajtótájékoztatón. A banknak ugyanis a régiós versenytársakhoz képest lényegesen konzervatívabb a céltartalékolása, így a hitelportfólió minőségének javulása komoly pluszokat jelenthetne profitsoron.
Így a nem teljesítő hitelek aránya (90 napos késedelmes) hitelek arányának növekedési trendje még mindig nem tudott tetőzni, és év végén ha csak 0,1 százalékponttal is, de 19,1 százalékra nőtt. A kockázati hitelek szempontjából viszont jó hír, hogy december végére jelentősen javult (+3,3 százalékpont) a problémás hitelek fedezettsége.
Gyenge negyedév
2012 harmadik negyedévéhez képest a bank 39 százalékkal kisebb eredményről számolt be, ami a már jelzett hitelezési veszteségek 16, illetve a működési költségek 9 százalékos megugrásának köszönhető. Ez utóbbi részben szezonális okokra (prémiumok), részben egy szerbiai, még az ottani bank megvásárlása előtt hitelnyújtással kapcsolatos per költségére vezethető vissza. A negyedéves összevetéshez (-39 százalék) képest az év per év alapon nézett, korrekciós tételeket is figyelembe vevő összehasonlítás 13 százalékos mínuszt mutat. (Tisztán számviteli soron azért nem érdemes összehasonlítani az eredményt mert például a 2011-es bankadót az utolsó, a 2012-t pedig az első negyedévben számolta el az OTP. De a végtörlesztési veszteségek jelentős része is 2011 utolsó három hónapját terhelték.)
Tovább csökkent a hitel-betét arány
Bár éves szinten a konszolidált árfolyamszűrt hitelállomány egy százalékkal esett vissza, negyedéves alapos 0,4 százalékos volt a bővülés, elsősorban a szárnyaló orosz és ukrán fogyasztási hitelpiacnak. Az ezen a piacon elért látványos orosz és most már ukrán eredményeket a bank menedzsmentje természetesen szeretné a többi országra is kiterjeszteni, így jelentősen bővült a fogyasztási hitelek kihelyezése Romániában, Szlovákiában és Szerbiában is.
A hitelállománnyal szemben az árfolyamszűrt betétek kontingense éves szinten 6, negyedéves összevetésben 3 százalékkal nőtt. Kétszámjegyű növekedést regisztrált a bank Romániában, Oroszországban, Szlovákiában és Szerbiában.
A fenti két folyamat alapján értelemszerűen jelentősen, 8 százalékponttal 95 százalékra csökkent a nettó hitel/betét arány. Ezzel kapcsolatban Bencsik András a már fentebb jelzett sajtótájékoztatón elmondta, hogy ilyen alacsony értékre tíz éve nem volt példa. "Nem cél, hogy 100 százalék alá kerüljünk, ez sokkal inkább a működési környezet eredménye" – hangsúlyozza. 2009 március végén még 139 százalékon állt ez a mutató, igaz akkor rekordmélységekben volt a forint is.
2012. december 31-én a Bankcsoport teljes bruttó likviditási tartaléka közel 6 milliárd eurónak megfelelő összeg volt, míg 3 hónappal ezelőtt 5,8 milliárdról számoltak be. Az OTP Csoport IFRS szerinti konszolidált tőkemegfelelési mutatója tovább javult és december végére 19,7 százalékra emelkedett (+1,5 százalékpont q/q), az elsődleges tőke (Tier1 ráta) nagysága 16,1 százalékot tett ki, a Core Tier1 ráta pedig 14,7 százalék volt.
mfor.hu