4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A vállalati piacon egyre inkább nem a hajlandósággal, hanem a képességgel vannak bajban a pénzintézetek. Mfor.hu-tudósítás.

Már nem az akarattal, hanem a képességgel van baj

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) negyedévente elkészíti hitelezési felmérését, mely arra fókuszál, hogy az elmúlt időszakban hogyan alakult a kereslet és a kínálat a hitelpiacon, és mik a bankok várakozásai. Az év elején készült, csütörtökön bemutatott friss felmérés szerint 2011 negyedik negyedévében tovább szigorodtak a hitelek feltételei, azonban ennek oka egyre kevésbé az, hogy a bankok nem akarnak hitelt adni, nagyobb súlyt kapott a döntéseknél a finanszírozás nehezedése.

"Megdrágult és egyre nehezebbé vált a hazai bankok finanszírozása, de ez nem magyar sajátosság, az eurózóna pénzintézetei is hitelezésük visszafogásával igyekeznek javítani mérlegüket" - emelte ki a csütörtöki sajtóbeszélgetésen Homolya Dániel. Az MNB pénzügyi stabilitásért felelős területének vezetője ugyanakkor hozzátette: a régiós tőkeelosztási versenyben hátránnyal indul a veszteséges magyar bankrendszer. A jegybank számításai szerint egyébként a bankadó és a végtörlesztés nélkül tavaly 10 százalékos tőkearányos nyereséget értek volna el a hazai pénzintézetek, azonban a két nagy tétel miatt ténylegesen veszteséges lett a szektor.


Homolya Dániel hangsúlyozta: a fenti problémák főleg a vállalati hitelezés területén éreztetik hatásukat, abban bíznak, hogy a nemzeti bank két hete bejelentett likviditásnövelő eszközei részben orvosolhatják a gondot. "Ezek az eszközök jelenleg előkészítés alatt vannak, ezért egyelőre nem tudunk publikus becslést mondani arra nézve, mekkora likviditást biztosíthatnak a bankoknak" - válaszolta a szakember az mfor.hu kérdésére.

Háztartási hitelek: már csak a jó ügyfél kell

A jegybank által készített felmérés szerint a lakossági hitelek feltételei is szigorodtak az utóbbi időben, a bankok főleg a jó, jelentős önerővel rendelkező ügyfelekért versenyeznek, illetve a meglévő portfólió kezelésére koncentrálnak. A jegybank szakemberei szerint ebben akkor várható változás, ha lezárul az új, kibővített árfolyamgátba történő bejelentkezés.

"A negyedik negyedévben megtörtént az a szigorítás, amit a bankok előre jeleztek már, az előretekintő felmérés szerint a következő negyedévekben további szigorítás várható mind a lakáshitelek, mind pedig a fogyasztási hitelek piacán" - emelte ki Fábián Gergely, az MNB elemzője. A bankok tapasztalatai szerint a negyedik negyedévben a végtörlesztés miatt növekedett a hitelek iránti kereslet, azt leszámítva nem tapasztaltak komoly elmozdulást.

A portfólióminőséget tekintve szinte minden szegmensben további romlást tapasztaltak a bankok, a háztartási hitelek terén a végtörlesztéssel alapvetően a jó ügyfelek kerültek ki a portfólióból, ez is hozzájárult a romláshoz - hangsúlyozták a jegybank szakemberei. "A személyes beszélgetések alapján a bankok arra számítanak, hogy az ügyfelek markáns része vehet részt a kibővített árfolyamgát rendszerében, szerintük ez egy vonzó ajánlat, amivel sok embernek érdemes lesz élni. Konkrét, számszerű várakozásaik azonban egyelőre nincsenek a bankoknak" - mondta Homolya Dániel.

Mint ismert, a kormány a legvalószínűbb forgatókönyv szerint 300 ezer résztvevőre számít az új árfolyamrögzítésben. A múlt héten Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára elárulta: a költségvetési kiadások tervezésekor azzal számoltak, hogy ekkora kör esetében a büdzsé terhe idén 10-15 milliárd forint lehet.

Vállalatok: rövid hitel még kell, de beruházni senki nem akar

A vállalati hitelezésben a már említett finanszírozási nehézségek határozták meg az elmúlt időszakot. A jegybank arra is választ keresett, hogy milyen területeken és miért szigorítottak a bankok. Ezek közül a negyedik negyedévben kiemelkedő volt a megnövekedett kockázati prémium, vagyis a még éppen hitelképes vállalatok magasabb felárral kaptak kölcsön, mint korábban, emellett a maximális futamidő területén történt a legjelentősebb szigorítás. "A bankok nagy része a gazdasági kilátások romlásával indokolta a szigorítást" - emelte ki Fábián Gergely.

Keresleti oldalon a vállalati hitelek terén a rövid lejáratú hitelek iránt tapasztaltak növekedést a pénzintézetek, a hosszabb lejáratokon évek óta folyamatos a csökkenés. "Forgóeszköz hitelekre, likviditási hitelekre továbbra is szüksége van a vállalati szektornak, azonban a beruházási adatokból is látszik, hogy hosszabb távú hitelekre, beruházási célú kölcsönökre nincs igény" - emelte ki Fábián Gergely.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!