Tovább csökkenő árak
Miután az előző hónaphoz képest júniusban 0,2 százalékkal voltak alacsonyabbak a fogyasztói árak, júliusban kicsit tovább is fokozódott az árcsökkenés mértéke. Előző hónaphoz képest ugyanis 0,3 százalékkal mérséklődtek az árak hazánkban, amihez elsősorban az idényjellegű élelmiszerek árcsökkenése járult hozzá. Ezen belül is a burgonya, zöldségek és gyümölcsök árai 11,4 százalékkal mérséklődtek. Ezzel szemben emelkedés volt tapasztalható a párizsi, kolbász (1,9 százalék), a kávé (1,5 százalék) és csokoládé, kakaó (1,2 százalék) árában, ez utóbbi esetében szintén a magasra szökő világpiaci árral magyarázható az emelkedés. A tavasszal még rekordokat döntő cukorár anélkül csökkent tovább, hogy az állami stratégiai tartalékokat piacra kellett volna dobni. 2011 júliusában, 6,9 százalékkal került kevesebbe, míg a liszt 2,4, az olaj pedig 1,3 százalékkal volt olcsóbb.
Bár havi szinten folytatódik a csökkenő trend, éves viszonylatban még mindig jelentősebb mértékű (5,4 százalékos) emelkedés figyelhető meg az élelmiszerek tekintetében.
Az üzemanyag ára várhatóan lesz még alacsonyabb is
Az üzemanyag árak egy hónap alatt 0,9 százalékkal mérséklődtek, annak ellenére, hogy júliusban rekordáron lehetett egy liter üzemanyaghoz hozzájutni. Előző évhez képest azonban így ez 10,2 százalékos drasztikus drágulást jelent. Mivel az elmúlt hetekben ugyanakkor a kőolaj világpiaci ára drasztikus mértékben csökkent, ennek hatása hazánkban is megmutatkozhat. Augusztusban így a hazai benzin és gázolaj árakban további mérséklődésére lehet számítani, a kérdés már csak az, hogy a Mol milyen mértékben engedi begyűrűzni a hazai piacra a világpiaci zuhanást.
Jobbak az értékek a vártnál
Az élelmiszerárak és az üzemanyagok árának csökkenésének is köszönhető, hogy a vártnál lényegesen alacsonyabb mértékű, 3,1 százalékos emelkedést mért a KSH 2011 júliusában az előző év azonos időszakához képest. Az elemzők most is a ténylegesnél magasabb, 3,3-3,5 százalékos drágulásra számítottak. Utoljára ennyire alacsony adatot 2009. márciusában mértek, ráadásul a Magyar Nemzeti Bank éves átlagként 3 százalékot határozott meg.
Egy probléma azért akad
A fenti számok ugyan a fogyasztói árak fokozatos mérséklődését jelzik, a problémát az jelenti, hogy az élelmiszerárak és az üzemanyagok árának átgyűrűző hatásának köszönhetően a maginfláció havi szinten 0,3, előző évhez képest pedig 3,2 százalékkal emelkedett.
Székely Sarolta
mfor.hu