3p

A Nemzetbiztonsági Hivatal szerint egyre nagyobb az áfa-csalások nagyságrendje az EU-ban, ezért a tagállamok közös fellépést terveznek az olykor bűnszervezetbe tömörülő adócsalók ellen. Az EU-n belül az összes vállalkozás kettő százalékára tehető az áfa-csalással foglalkozó cégek száma, de egyre több azok száma, amelyet kifejezetten ilyen céllal hoznak létre.

Az NBH internetes honlapján közzétett elemzés szerint az unió belső határain áthaladó áruk határregisztrációjának megszüntetése, a szolgáltatások kereskedelmének bővülése és az elektronikus kereskedés elterjedése bonyolulttá tette a forgalmi adó nyilvántartásával kapcsolatos adminisztrációt a közösségen belüli kereskedelemben. Mint írják, az áfa-csalás főként kis helyigényű, nagy értékű termékek - számítástechnikai alkatrészek, mobiltelefonok - forgalmazásához kötődik. Mivel az EU tagállamok közötti szállítás forgalmi adómentes, az áfa értéke akkor adódik a termék árához, amikor azt eladják, a forgalmi adót azonban nem fizetik be az illetékes kormánynak.

Az elmaradt adóbevétel mellett további veszteség keletkezhet, amikor ugyanezt az árut a lánckereskedelem egy másik résztvevő cége reexportálja, és visszaigényli a be sem fizetett áfát. Az elmúlt évben főleg az EU-n kívüli országokba, például Dubai-ba és Ciprusra irányult ez a fajta export, ahonnan a termékeket visszaimportálták valamelyik EU-tagországba. Ezt a módszert "körhinta" csalásnak nevezik, mivel többször megismétlik, így növelve a profitot.

Magyarok is beszálltak az "üzletbe"

A magyar kereskedő cégek is próbálkoztak az EU-ban kifejlesztett áfa-csalási technikával; az APEH számos, az EU-ból importáló céget ellenőrzött és közülük többnél is felmerült az adócsalás gyanúja. Az elemzés felhívja a figyelmet arra, hogy az Európai Bizottság magyar vám- és adóügyi biztosa szerint az Európai Unióban évente 200-250 milliárd euró vész el az adócsalások miatt, és ebből 60 milliárd euró az áfa-csalások miatti veszteség, és az áfa-csalások volumene robbanásszerűen emelkedik. Az EU-n belül az összes vállalkozás kettő százalékára tehető az áfa-csalással foglalkozó cégek száma, de különösen aggasztó, hogy közöttük számos olyan van, amelyet kifejezetten ebből a célból alapítottak.

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított az áfa-csalások uniós szintű értékének meghatározására. Pontos eredmények két éven belül nem várhatóak, mivel a forgalmi adók jelenleg tagállami kompetenciába tartoznak. A veszteségnek körülbelül a harmada, mintegy 20 milliárd euró Németországban képződik, így az uniós áfa-csalások legnagyobb kárvallottjának is ez az ország tekinthető.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!