A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) szerdán közölt összesítése szerint januárban a tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 78 milliárd forinttal, azaz 2,4 százalékkal csökkent, 3.183 milliárd forintot tett ki a hónap végén. A nettó visszaváltás értéke 127 milliárd forint volt januárban, amit csak részben tudott ellensúlyozni egyes alapok pozitív teljesítménye.
Januárban a tőkepiac pozitív fordulatot mutatott: emelkedtek a tőzsdeindexek, kiemelkedően a fejlődő országokban, komoly erősödést tudott felmutatni a forint, és csökkentek az állampapír hozamok is. A BAMOSZ várakozása szerint remélhetőleg ez előbb-utóbb meghozza a befektetők vásárlási kedvét a befektetési alapok piacán is, főleg miután lezárul a végtörlesztés. Januárban azonban még az eladók voltak túlsúlyban.
Decemberben 74 milliárd forintot, novemberben több mint 157 milliárd forintot tett ki a nettó visszaváltások értéke. Tavaly az év egészében 13,4 százalékkal csökkent a BAMOSZ-tagok által kezelt befektetési alapok vagyona. A csökkenéséhez 2011-bem elsősorban a nyugdíjpénztári vagyonátadás járult hozzá, de az év végén a devizahitelek végtörlesztése is az eladásokat erősítette.
Januárban a legnagyobb vesztesek a pénzpiaci alapok voltak, ezekből 66,7 milliárd forint áramlott ki, ezen belül a likviditási alapokból 41,6 milliárd távozott. A pénzpiaci alapok vagyona összességében 4,9 százalékkal 1.236 milliárd forintra csökkent. Ezúttal az eurós és dolláros pénzpiaci alapok vagyonát is apasztották a visszaváltások, igaz a hazaiaknál figyelhető meg a legnagyobb visszaváltás.
A kötvényalapoknál 14,9 milliárd forintnyi visszaváltás volt tapasztalható, ebből 13,7 milliárd a hazai rövid kötvényekhez kötődik. A jó piaci teljesítmények ellensúlya miatt azonban a vagyon csak 0,5 százalékkal csökkent, 307 milliárd forintra. Bár a részvényalapoknál is az eladók dominanciája volt érezhető, hiszen a nettó visszaváltások közel 10 milliárdra rúgtak, de ezzel együtt is a részvényalapok vagyona 4,9 százalékkal 265 milliárd forintra nőtt, amit a részvénypiaci emelkedés magyaráz.
A nyilvános ingatlanalapoknál tovább erősödött a már egy ideje tartó tőkekivonási trend: januárban 18 milliárd forint távozott ezekből az alapokból, mindez 4,7 százalékos csökkenést indukált az ingatlanvagyonban. Ingatlanalapokban 377 milliárd forintot kezeltek január végén.
A zártkörű - intézményi befektetőknek kínált - alapok vagyona januárban már nőni tudott a 2,9 milliárd forint nettó visszaváltás ellenére. Mivel a zártkörű alapoknál a részvények dominanciája figyelhető meg, így a vagyon összességében 2,9 százalékkal növekedett, 303 milliárd forintot tett ki a hónap végén.
MTI